صبح روز پنجشنبه (امروز) چندین انفجار و تیراندازی در «جاکارتا» پایتخت اندونزی به وقوع پیوست.

 

 

پایگاه اطلاع‌رسانی «اسپوتنیک» گزارش کرد، پلیس جاکارتا از طریق پیام توییتری اعلام کرده است: «در ساعت ۱۰:۵۰ صبح به وقت محلی (۳:۵۰ صبح به وقت گرینویچ)، انفجاری مقابل فروشگاه سارینا به وقوع پیوسته است».

رسانه‌های اندونزی گزارش کردند که مأموران پلیس گفته‌اند که یکی از انفجارها در مقابل ساختمان ریاست‌جمهوری این کشور رخ داده است.

شبکه الجزیره گزارش کرد که سه عامل انتحاری در این حادثه کشته شدند و ۱۰ فرد مسلح نیز در این حادثه شرکت داشتند که یکی از آنها دستگیر شده است.

 

طبق گفته پلیس، ماه گذشته، تکفیری‌های «داعش» درباره وقوع چنین حملاتی هشدار داده بودند.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که یکی از انفجارها مقابل ساختمان سازمان ملل در مرکز شهر به وقوع پیوسته است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش کرد که یکی از ایستگاههای پلیس در یکی از خیابان‌های اصلی شهر آسیب دیده است و برخی گزارش‌ها نیز حکایت از شنیده شدن صدای دستکم ۶ انفجار دارد.

 

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر منتشر شده است که نشان می‌دهد، اجسادی بر روی زمین افتاده‌اند و برخی گزارش‌ها می‌گوید که تاکنون ۶ نفر از جمله سه پلیس و سه عامل انتحاری جان خود را در این حوادث از دست داده‌اند ولی احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

برخی رسانه‌های خبری از وقوع انفجاری در یکی از کافه‌های «استارباکس‌» خبر داده است و ظاهراً شیشه‌های این کافه شکسته است.

 

آخرین اخبار رسیده از این حادثه حکایت از آن دارد که بین مأموران پلیس اندونزی با افراد مسلح در یکی از خیابان‌های جاکارتا درگیری صورت گرفته است.

روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» نیز درباره این حادثه اینگونه گزارش کرد که چندین انفجار و تیراندازی مرکز پایتخت اندونزی را هدف قرار داد و مأموران پلیس می‌گویند که یک عامل انتحای مسئول دستکم یکی از انفجارها است.

یکی از انفجارها در کافه «استارباکس» به وقوع پیوست و نیروهای امنیتی بعد از این انفجار وارد این ساختمان شدند.

انفجار دیگری در مقابل مرکز خرید «سارینا» در خیابان اصلی و انفجار سوم مقابل ساختمان سازمان ملل به وقوع پیوسته است.

سه انفجار دیگر نیز در همسایگی «سیکنی»، «سیلپی» و «کونینگان» در نزدیکی سفارتخانه‌های ترکیه و پاکستان به وقوع پیوسته است.

 

یکی از نگهبانان امنیتی بانک می‌گوید که دستکم پنج عامل حمله را مشاهده کرده است که سه نفر از آنها عاملان انتحاری بودند که خود را در کافه منفجر کردند.

روزنامه انگلیسی «گاردین» نیز گزارش کرد که به دنبال وقوع این حوادث مأموران پلیس با عاملان حمله که برخی می‌گویند احتمالاً ۱۴ نفر بوده‌اند، درگیر شده‌اند و اندونزی به حالت آماده‌باش درآمده است.

شبکه تلویزیونی «مترو» گزارش کرد که مأموران پلیس اندونزی می‌گویند که ظاهراً یک عامل انتحاری مسئول دستکم یکی از انفجارها بوده است و تا ۱۴ عامل مسلح نیز در این حملات شرکت داشته‌اند.

لحظاتی پیش شبکه العربیه در خبری فوری اعلام کرد که صدای یک انفجار جدید در «جاکارتا» پایتخت اندونزی در نزدیکی محل انفجارهای صبح امروز در این شهر به گوش رسید.

برنگار آسوشیتدپرس گزارش کرد که یک صدای یک انفجار دیگر از کافه نزدیک استارباکس که پیشتر مورد حمله قرار گرفت شنیده شد.

این انفجار بعد از آن به وقوع پیوست که یک جوخه ۲۵ نفری ضدترور به کافه حمله کردند. بعد از انفجار، چندین مأمور پلیس دیگر به همراه تیم پزشکی به سمت کافه دویدوند و دو آمبولانس نیز به محل حادثه اعزام شدیم.

«جوکو ویدودو» رئیس‌جمهوری اندونزی روز پنجشنبه در واکنش به این حملات اعلام کرد که چندین انفجارهایی که جاکارتا را هدف قرار داد، یک «اقدام تروریستی» بوده است.

وی در شبکه تلویزیونی «مترو تی وی» اعلام کرد: «کشور ما و مردم ما نباید بترسند. ما با این اقدامات تروریستی مغلوب نمی شویم. من امیدوارم که مردم آرام بمانند. ما برای قربانیان این حادثه اندوهگین هستیم اما همچنین این اقدام را که امنیت و صلح را مختل کرد و در بین مردم هراس ایجاد کرد، محکوم می‌کنیم».

«سوتیوسو» رئیس آژانس اطلاعات ملی اندونزی به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که هیچ‌گونه نشانه‌ای وجود ندارد مبنی بر آنکه تکفیری‌های داعش پشت حمله بمب‌گذاری و مسلحانه در جاکارتا بوده‌اند.

وی تصریح کرد:‌«این به طور قطع یک حادثه تروریستی بوده است اما هیچ نشانه‌ای هنوز مبنی بر ارتباط این حملات با داعش وجود ندارد».

سفارت آمریکا در جاکارتا نیز به دنبال این حوادث یک پیام فوری ارسال کرد و گفت که این پیام صادر شده است تا به تمامی شهروندان آمریکایی توصیه شود از نزدیک شدن به مناطق اطراف هتل ساریپن و سارینا در حومه جاکارتا خودداری کنند.

سخنگوی پلیس اندونزی به نام «محمد اقبال» می‌گوید که هفت نفر از جمله چهار نفر از عاملان حمله در حملات جاکارتا کشته شدند.

«جولیا بیشاپ» وزیر خارجه استرالیا نیز به دنبال وقوع حملات تروریستی جاکارتا با صدور بیانیه‌ای این اقدامات تروریستی را محکوم کرد.

در این بیانیه‌ آمده است: «سفارت ما با مقامات محلی سؤالاتی را درمیان گذاشته تا مشخص شود که آیا اتباع استرالیایی در این حوادث مورد آسیب قرار گرفته‌اند یا خیر. این حادثه همچنان در جریان است و برای تعیین میزان خسارات و تلفات آن زود است».

وی ادامه داد: «من با مرسودی وزیر خارجه اندونزی گفت‌وگو کردم و پیشنهاد هرنوع حمایت و همکاری با اندونزی برای واکنش به این حملات را ارائه دادم».

جدیدترین اخبار رسیده از حوادث تروریستی جاکارتا حکایت از آن دارد که مأموران پلیس اندونزی تاکنون چهار نفر از عاملان حمله را دستگیر کرده‌اند.

برخی رسانه‌ها نیز اعلام کردند که گزارشات تأیید نشده‌ای از تیرانداز‌ی‌های بیشتر در جاکارتا وجود دارد. خبرنگاران مستقر در این شهر گزارش کردند که تیراندازی‌های جدید در این شهر موجی از ترس را در میان ساکنان به وجود آورده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که یکی از قربانیان این حادثه یکی از اتباع کشور هلند بوده است و وزارت خارجه آلمان درباره سفر به اندونزی هشدار داد و اعلام کرد که ظاهراً هیچ یک از اتباع آلمانی در این حوادث تروریستی آسیبی ندیدند و از شهروندان این کشور خواسته شد که از نزدیک شدن به حومه جاکارتا خودداری کنند.

وزارت خارجه انگلیس نیز به اتباع خود توصیه کرد که از دستورالعمل‌های مقامات محلی اندونزی پیروی کنند و از نزدیک شدن به صحنه حملات خودداری کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که پلیس اندونزی می‌گوید که حملات در حالی به پایان رسید که مرگ پنج نفر از عاملان حملات تروریستی امروز، به پایان رسید.

«محمد اقبال» سخنگوی پلیس جاکارتا علام کرد که دو نفر دیگر در حومه فروشگاه سارینا کشته شدند و اعلام کرد: «ما معتقدیم که دیگر هیچ عامل انتحاری در اطراف سارینا نیست. ما کنترل اوضاع را به دست گرفتیم».

وی می‌گوید که دو نفر از عاملان حملات امروز توسط مأموران پلیس کشته شدند اما توضیحی درباره چگونگی کشته شدن دیگر عاملان حمله نداد.

طبق گزارشات رسیده، هنوز مشخص نیست که آیا عاملان دیگری در مقابل محدوده سارینا آزاد هستند یا خیر.

پیش از این پلیس اندونزی اعلام کرده بود که چهار عامل حمله و سه نفر دیگر کشته شدند اما سپس آمار را تصحیح کرد. شاهدان می‌گویند که ۵ عامل حمله را مشاهده کردند.

در حال تکمیل/....