به گزارش العالم به نقل از منابع خبری، " احمد داود اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه گذشته از اقدامات ضد اسراییلی در صورتیکه این رژیم حاضر به عذرخواهی از آنکارا نشود، خبر داد.

ترکیه اعلام کرده است که رژیم صهیونیستی باید بخاطرحمله نظامی به کشتی ترکیه ای حامل کمک های انساندوستانه عازم نوار غزه که به مرگ ۹ شهروند ترک منجر شد، از آنکارا عذرخواهی کند.

داود اوغلو تاکید کرد: ترکیه بزودی برخی تدابیر پیشگیرانه ضروری را با هدف تضمین سلاحت کشتیرانی در خاورمیانه اتخاذ خواهد کرد.

وی از ارائه جزئیات بیشتر در باره این موضع ترکیه خودداری کرد.

اما یک منبع نزدیک به دولت ترکیه اعلام کرده است که نیروی دریایی ترکیه دستوراتی را برای " تحرک و هوشیاری بیشتر " در حوزه شرقی دریای مدیترانه دریافت کرده است.

این منبع به خبرگزاری فرنسه مشروط به اینکه نامش فاش نشود، گفته است که " غیرقابل قبول است که اسراییل هرکاری که دلش می خواهد در دریای مدیترانه انجام دهد، ما این اجازه را نخواهیم داد ".

حمله نظامی ارتش صهیونیستی به یک کاروان از کشتی های حامل کمک انسان دوستانه به مقصد نوار غزه در آب های بین المللی در مقابل سواحل این منطقه که به کشته شدن شهروندان ترک منجر شد، خشم مردم ترکیه را برانگیخت.

ترکیه به توافقنامه بین اسراییل و قبرس در خصوص ترسیم مرزهای دریایی بین دو طرف به عنوان مقدمه آغاز حفاری چاه های گاز در دریا اعتراض کرد.

ترکیه زمانی این اعتراض را مطرح کرد که در دو حلقه چاه، گاز به میزان ۸ و ۱۶ میلیارد متر مکعب کشف شد.

" دنیز زیرک " یک روزنامه گفت: تهدیدات ترکیه به معنی این است که کشتی های جنگی اسراییل و ترکیه ممکن است در مسیرهای دریایی بین خلیج اسکندرون(جنوب ترکیه) و کانال سوئز با یکدیگر رویارو شوند.

این تحلیلگر افزود: اگر ترکیه تصمیم بگیرد برای همراهی با کشتی های ترک حامل کمک های انسان دوستانه برای نوار غزه، کشتی های جنگی اعزام کند، احتمال رویارویی نظامی آنها با کشتی های جنگی اسراییل افزایش می یابد.

زیرک تاکید کرد که " نمی توانیم این احتمال خطرناک را بطور کامل نادیده بگیریم ".

در همین حال روزنامه " رادیکال " به نقل از یک منبع رسمی نوشت: اگر اسراییل بر عذرخواهی نکردن از ترکیه اصرار ورزد؛ نیروی دریایی ترکیه در منطقه خاورمیانه، حضورش را فعالتر می کند و به اسراییل اجازه تکرار حمله به کشتی های ترکیه را نخواهد داد ".

ترکیه علاوه برتاکید ضرورت عذرخواهی رژیم صهیونیستی و پرداخت غرامت به خانواده ۹ شهروند ترک، خواستار پایان محاصره تحمیلی نوار غزه شده است.

خبرگزاری ترکیه(آناتولی) گزارش داد، وزیر امور خارجه ترکیه امروز شنبه گفت که آنکارا هفته آینده اقدامات قضایی علیه اسراییل برای پایان دادن به ادامه محاصره نوار غزه را آغاز می کند.

آناتولی افزود: داود اوغلو در گفت وگو با شبکه تی آر تی نیز تاکید کرد ترکیه این درخواست را هفته آینده تقدیم دادگاه بین المللی در لاهه می کند.

رژیم صهیونیستی از این مواضع ترکیه ابراز تاسف کرده است.

ترکیه و رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۹۶ توافقنامه ای را شامل همکاری های نظامی از جمله مشارکت دو طرف در رزمایش های نظامی دریایی مشترک امضا کردند.

ترکیه بطور یکجانبه همه توافقنامه های همکاری با رژیم صهیونیستی را معلق کرده است.