به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري "رويترز"، مقامات عاليرتبه و ديپلماتهاي خارجي آمريكا از آغاز تلاش واشنگتن به منظور جلوگيري از بروز درگيري ناشي از نقشه فلسطينيان براي اعلام استقلال دولتي در سازمان ملل خبر ميدهند.

بر اساس اعلام این مقامات، دولت " باراک اوباما " رئیس‌جمهوری آمریکا طرحی را با هدف از سرگیری مذاکرات صلح با اسرائیل با هدف متقاعد کردن " محمود عباس " رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای دست کشیدن از تلاش به رسمیت شناخته شدن در نشست سالانه رهبران مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرده است.

در حالیکه دولت اوباما به عباس اعلام کرده است که هرگونه درخواست عضویت جدید فلسطین در شورای امنیت سازمان ملل را وتو خواهد کرد، ‌ روزنامه آمریکایی " تایمز " نوشته است: واشنگتن فاقد حمایت کافی برای جلوگیری از رای مجمع عمومی سازمان ملل در راستای ارتقاء موقعیت فلسطین به یک کشور ناظر بدون صلاحیت رای است؛ کشوری ناظر و بدون صلاحیت رای که امکان پیوستن فلسطین به بدنه سازمان ملل و پیگیری مواردی علیه اسرائیل در دادگاه جنایی بین‌آلملل را می‌دهد.

بر اساس اعلام این مقامات آمریکایی که تمایلی به افشای هویتشان نداشتند، دولت آمریکا می‌خواهد هم از وتوی استقلال فلسطین و هم از رای مجمع عمومی که تنها آمریکا و چندین کشور دیگر مخالف آن هستند، جلوگیری کند.

بر اساس اعلام اين روزنامه آمريكايي، درحاليكه برخي مقامات دولت اوباما به مصالحه قبل از رايگيري مجمع عمومي اميد دارند، اما با اين حال طرحهايي را براي محدود كردن پيامدهاي رايگيري مجمع عمومي درباره استقلال فلسطين نيز در نظر دارند كه از جمله اين طرحها، تلاش جهت تضمين همكاريهاي امنيتي فلسطين و اسرائيل در كرانه باختري و مرزهاي اسرائيل است.