به گزارش فارس مجتبي ذوالجودي ابتدا در خصوص توصيف کلي طوفانهاي حارهاي اظهار داشت: سيکلون حارهاي و ترنادو از مخربترين پديدههاي جوي هستند که عموماً در مناطق حارهاي بر روي اقيانوس شکل ميگيرند؛ سيکلون حارهاي سامانهاي طوفاني به صورت کمفشاري بزرگ و عميق است که با رعد و برقها و بارشهاي فراوان و شديد و بادهاي قوي همراهي ميشود.

وی ادامه داد: شرایط لازم و کافی برای تشکیل و توسعه سیکلون حاره‌ای شامل چند مورد است؛ نخستین مورد این است که دمای آب دریا یا اقیانوس تا عمق ۷۰ متری از ۲۶ درجه سانتیگراد گرم‌تر باشد تا بتواند هوای بالای خودش را برای زمان کافی گرم نگه دارد همچنین یک اغتشاش اولیه یا طوفان کوچک باید در سطح زیرین جو وجود داشته باشد تا بتواند هوای گرم و مرطوب را همگرا کند و محیط پیرامون این طوفان کوچک باید کاملاً آرام وکم باد باشد.

ذوالجودی ادامه داد: طوفان اولیه در محدوده ۵ درجه شمالی و جنوبی در اطراف خط استوا تولید می‌شود و در حرکت خود به شمال ۵ درجه شمالی یا جنوب ۵ درجه جنوبی انتقال می‌یابد در این صورت است که نیروی کوریولیس می‌تواند درگیر شود و طوفان را به سمت عرض‌های جغرافیایی بالاتر به اصطلاح " هُل " دهد.

مدیر مرکز جوّی و اقیانوس‌شناسی سازمان هواشناسی درباره دیگر شرایط کافی برای وجود طوفان‌های حاره‌ای افزود: در بالاترین لایه طوفان حاره‌ای یک جریان نیرومند افقی باید موجود باشد تا هوای گرمی را که طوفان از پایین به بالا مکیده است از طوفان دور کند و جای آن را به هوای سرد بدهد.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
طوفان‌های حاره‌ای معمولاً بر اساس سرعت وزش باد دسته‌بندی می‌شوند
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

وی بیان کرد: طوفان‌های حاره‌ای معمولاً بر اساس سرعت وزش باد دسته‌بندی می‌شوند؛ کم‌فشار حاره‌ای، چرخند حاره‌ای و سپس به طوفان‌های نوع ۱،۲، ۳ و ۴ و نوع ۵ تبدیل می‌شوند ضمن اینکه بالاترین سرعت وزش باد که به بیش از ۱۴۰ نات می‌رسد در تئفان حاره‌ای نوع ۵ تعلق دارد.

ذوالجودی عنوان کرد: تورنادو یک ستون هوای چرخان خطرناک خیلی شدید در مجاورت سطح زمین یا آب است که با ابرهای کومولونیمبوس همراهی می‌شود؛ تورنادوها در اندازه‌های گوناگون ظاهر می‌شوند ولی شکل ظاهری آنها به صورت قیف از سطح زیرین ابر تا سطح زمین کشیده می‌شود.

وی گفت: این پدیده بیشتر در کشورهای استرالیا و جنوب آمریکا دیده می‌شود همچنین تورنادوهائی که در سطح آب تشکیل می‌شوند به " واتراسپات " معروف هستند.

ذوالجودی درباره طوفان آیرین اظهار داشت: یکی از این طوفان‌ها که در آب‌های گرم اقیانوس هند تشکیل شد، به طوفان آیرین(Irene) نامگذاری شد که البته پیش‌بینی‌ شده بود جمعه ۴ شهریور آیرین به یک طوفان دریایی گروه ۴ در مقیاس سفیر - سیمپسون یا طوفانی با سرعت وزش باد ۲۱۱ تا ۲۴۹ کیلومتر برساعت تبدیل شود اما طوفان با قدرت کمتری به شهرهای ساحلی نزدیک شد.

مدیر مرکز جوی و اقیانوس‌شناسی سازمان هواشناسی ادامه داد: در مقیاس سفیر - سیمپسون، ۵ گروه طوفان بر اساس قدرت تخریب و سرعت باد تعریف شده‌اند که در طوفان‌های گروه ۱ با وزش باد مداوم با سرعت ۱۱۹ تا ۱۵۳ کیلومتر برساعت که می‌توانند خرابی‌هایی را به دنبال داشته باشند، طوفان‌های گروه ۲ با وزش باد مداوم با سرعت ۱۳۴ تا ۱۷۷ کیلومتر برساعت که می‌توانند موجب خرابی‌های گسترده‌ای شوند، طوفان‌های گروه ۳ با باد مداوم با سرعت ۱۷۸ تا ۲۰۹ کیلومتر برساعت که خسارت‌های گسترده‌ای به شهرها وارد خواهند کرد و طوفان‌های گروه ۴ با وزش باد مداوم با سرعت ۲۱۰ تا ۲۴۹ کیلومتربرساعت که می‌تواند یک فاجعه را رقم بزند، خلاصه می‌شود.

وی با بیان اینکه طوفان‌های گروه ۵ با وزش باد مداوم با سرعتی بیش از ۲۵۰ کیلومتر برساعت باعثویرانی شهرها شده و فاجعه‌آمیز خواهد بود، عنوان کرد: طوفان آیرین که ۱۷ آگوست یا ۲۶ مردادماه در اقیانوس اطلس شکل گرفت، ۲۹ مرداد و با سرعت باد ۶۴ کیلومتر برساعت به اولین مناطق ساحلی رسید.

ذوالجودی گفت: این طوفان ۲ روز بعد و با سرعت ۱۲۰ کیلومتر برساعت به طوفان گروه اول مقیاس سفیر - سیمپسون تبدیل شد و چهارشنبه ۲ شهریور در حالی به مناطق پرجمعیت ساحل شرقی نزدیک شد که با سرعتی نزدیک به ۱۷۴ کیلومتر برساعت، به طوفان گروه ۲ این مقیاس تبدیل شده بود.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
طوفان آیرین به باهاما رسید
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

وی اظهار داشت: طوفان آیرین پنج‌شنبه ۳ شهریور به باهاما رسید و مناطق ساحلی آن‌ را با سرعت ۱۸۴ کیلومتر برساعت در هم کوبید، که در این زمان به طوفان گروه سوم تبدیل شده بود، اما قدرت آن رو به کاهش گذاشت و از میامی با سرعت کمتری عبور کرد.

ذوالجودی عنوان کرد: طوفان آیرین تنها یک‌بار دیگر شتاب گرفت و با آغاز روز جمعه ۴ شهریور به طوفان گروه دوم تبدیل شد در حالی که پیش‌بینی می‌شد این طوفان با کاهش قدرت اما با سرعتی بیش از ۲۰۰ کیلومتر برساعت به کارولینای شمالی و جنوبی برسد و به یک طوفان ویرانگر تبدیل شود، آیرین به طوفان گروه یک تبدیل شد که مرتب از سرعت و قدرت ویرانگر آن کاسته می‌شد.

وی بیان کرد: طوفان آیرین ویرجینیا را با سرعتی کمتر از ۱۲۰ کیلومتر برساعت ترک کرد و در حالی که دیگر طوفان دریایی محسوب نمی‌شد، به مریلند و نیوجرسی رسید و در پیش‌بینی‌ها احتمال می‌دادند زمانی که طوفان به سواحل مریلند و نیوجرسی برسد، به دلیل قرار گرفتن ماه، خورشید و زمین در یک خط مستقیم و تشدید تأثیر جزر و مد روی امواج دریا باید انتظار برخورد امواج بلند ۴ متری را با ساحل داشته باشیم که حاصل آن بادهایی با قدرت طوفانی گروه سوم سفیر - سیمپسون هستند.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
عدم آمادگی نیوجرسی برای مقابله با طوفان آیرین
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

مدیر مرکز جوّی و اقیانوس‌شناسی سازمان هواشناسی اظهار داشت: به گفته کارشناسان، اگر این امواج به سواحل نیوجرسی می‌رسیدند، شهر آمادگی مقابله با آنها را نداشت همچنین این طوفان سهمگین، در امسال اولین از نوع خود گزارش شده است و هواشناسان چندین روز قبل از شکل‌گیری، یک توده هوای گرم چرخان که سواحل غربی آفریقا را به قصد اقیانوس اطلس ترک می‌کرد، شناسایی کردند.

ذوالجودی گفت: این توده هوای گرم در برخورد با موج هوای مرطوب اقیانوسی رشد کرد و سرعت چرخش را افزایش داد و بزرگ‌تر شد تا جایی که عملاً به یک طوفان ‌استوایی تبدیل شد.

وی عنوان کرد: یک مؤسسه آمریکایی که در زمینه تهیه نقشه‌هایی از بلایای طبیعی فعالیت دارد میزان خسارات طوفان حاره‌ای " آیرین " را در سواحل شرقی آمریکا بیش از ۱۰ میلیارد دلار برآورد کرد.

ذوالجودي خاطرنشان كرد: طوفان آیرين پس از طوفان مايك در سال ۲۰۰۸ دومين طوفاني است كه سواحل آمريكا را عرصه تاخت و تاز خود قرار داد.