به گزارش انتخاب، الجزایر روز دوشنبه اعلام کرد همسر و دو پسر و تنها دختر قذافی با عبور از مرز الجزایر وارد این کشور شده اند که این مسئله موجب شد شورای ملی انتقالی لیبی خواستار استرداد آنها به لیبی به منظور محاکمه آنان شد. روزنامه الجزایری الوطن به نقل از منابع نزدیک به ریاست جمهوری الجزایر اعلام کرد گمان می رود قذافی در شهرک غدامس در مرز بین لیبی و الجزایر باشد. با گذشت بیش از یک هفته از زمان سقوط طرابلس به دست مخالفان قذافی هنوز از محل حضور وی اطلاعی در دست نیست.

یک فرمانده بلندپایه نظامی در شورای ملی انتقالی لیبی روز پنج شنبه گفت گمان می رود قذافی در شهرک بنی ولید در یکصد و پنجاه کیلومتری جنوب شرق طرابلس باشد. الوطن در نسخه اینترنتی خود اعلام کرد قذافی تلاش کرد تلفنی با بوتفلیقه تماس بگیرد ولی رئیس جمهور الجزایر حاضر به گفتگو با او نشد.

وی افزود، یکی از مشاوران رئیس جمهور الجزایر به نمایندگی از بوتفلیقه از قذافی عذرخواهی کرد و گفت بوتفلیقه در دسترس نیست و اکنون سرگرم رسیدگی به مسائل الجزایر است. این منبع به زمان تماس قذافی با بوتفلیقه اشاره نکرد. به نوشته الوطن، این نخستین بار نیست که قذافی یا برخی از دستیارانش به منظور گفتگوی احتمالی تلاش می کنند با بوتفلیقه تماس بگیرند ولی الجزایر موضعی روشن و بی طرفانه اتخاذ کرده است و با مداخله در امور داخلی لیبی مخالف است. تاکنون امکان تماس با دولت الجزایر برای توضیح دادن درباره این موضوع فراهم نشده است. مراد مدلسی وزیر امور خارجه الجزایر نیز روز پنجشنبه گفت الجزایر به قذافی پناه نخواهد داد هرچند به همسر و سه فرزندش اجازه داده است وارد خاک الجزایر شوند.

شورای ملی انتقالی لیبی این اقدام الجزایر را محکوم کرده است. الجزایر تنها همسایه لیبی در شمال افریقا است که هنوز شورای انتقالی را به رسمیت نشناخته است.

مسئولان الجزایری می گویند از نفوذ برخی اسلام گرایان تندرو به شورای ملی انتقالی لیبی نگرانند و بیم آن دارند سازمان القاعده در سرزمینهای مغرب اسلامی از هرج و مرج در لیبی برای دستیابی به سلاح و مواد منفجره استفاده کند.