به گزارش افکارنیوز،

 علارغم دیدار وزرای انرژی ونزوئلا و عربستان و اعلام همکاری آنها برای افزایش بهای نفت، بهای طلای سیاه با کاهش 3.8 درصدی در معاملات جهانی همراه بود. 

 

کارشناسان معتقدند علارغم دیدار وزرای انرژی ونزوئلا و عربستان نشانه‌ محسوسی برای نشست اعضای اوپک و سایر تولید کنندگان نفت برای گفتگو به منظور کاهش تولید و بهبود شرایط بازار دیده نمی‌شود. با این وجود، وزیر انرژی ونزوئلا که برای رایزنی درباره افزایش بهای نفت به کشورهای تولید کننده نفت سفر کرده است دیدار خود با وزیر انرژی عربستان را سازنده توصیف کرد. اما آیا دیدار سازنده وزرای دو کشور به معنی کاهش تولید خواهد بود؟ فیلیپ فلاین، تحلیلگر گروه "پرایس فیوچر" می‌گوید: بازار تصور نمی‌کند که تولید نفت کاهش یابد. دستکم در این برهه زمانی این اتفاق نخواهد افتاد.

 

در روزهای گذشته شرکت فرانسوی توتال از خرید روزانه 160 هزار بشکه نفت ایران خبر داد که نشان دهنده تلاش تهران برای بازپسگیری بازار از دست رفته خود است. 

 

با این وجود، نزول بهای نفت همچنان ادامه دارد و قیمت نفت به کمترین میزان از دوم دی ماه سال جاری رسید. در معاملات نفتی دیروز، هر بشکه نفت برنت با کاهش 2.85 درصدی، 33.09 دلار معامله شد. نفت خام آمریکا نیز با کاهش 3.88 درصدی، 29.69 دلار در هر بشکه معامله شد. پیش‌تر نیز نفت خام آمریکا شاهد کاهش 2.3 درصدی بود.

 

با این حال، علارغم بی‌ثباتی در بازار نفت، بورس فلزات گرانبها شاهد افزایش قیمت بود. هر اونس طلا با دو درصد افزایش، 1200 دلار معامله شد. کارشناسان معتقدند نگرانی از رشد اقتصاد جهانی باعث روی آوردن سرمایه‌گذاران به طلا به عنوان پناه‌گاه امن شده است.