به گزارش افکارنیوز،

«بوریس جانسون» شهردار محافظه‌کار شهر لندن امروز (یکشنبه) رسما اعلام کرد که «بعد از مدت‌ها کلنجار رفتن با خود»، تصمیم به حمایت از کارزار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گرفته است. 

محبوبترین چهره حزب حاکم در انگلیس با بیان اینکه اتحادیه اروپا در حال زیرسوال بردن حاکمیت لندن است، گفت توافقی که اخیرا بین دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس و سران اتحادیه اروپا به دست آمد، تغییرات بنیادینی در روابط لندن و بروکسل ایجاد نمی‌کند و به همین جهت تنها را برای بازیابی حق حاکمیت ملی، خروج از اتحادیه اروپا است. 

نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه بعد از ساعت‌ها مذاکره فشرده در مقر اتحادیه اروپا، اعلام کرد طرفین به توافقی دست یافته‌اند که «وضعیتی ویژه» برای لندن قائل می‌شود. او گفت که انگلستان اختیارات بیشتری پیدا کرده و از این پس قوانین اتحادیه اروپا تنها در صورت موافقت پارلمان انگلیس برای لندن الزام‌آور خواهند بود.

کامرون با بیان اینکه توافق صورت گرفته، روابط انگلستان و اتحادیه اروپا را «اصلاح» می‌‌کند، گفت به همین دلیل بریتانیا باید همچنان عضو اتحادیه اروپا باقی بماند.

در حالی که تا همین چند هفته پیش گفته می‌شد احتمالا کامرون به زودی جانسون را به عنوان وزیر خارجه جدید منصوب می‌کند تا کارزار ابقای انگلیس در اتحادیه اروپا را پیش برد، شهردار لندن با بیانیه امروزش اعتبار کامرون را زیر سوال برد و لندن را یک گام دیگر به خروج از اتحادیه نزدیک کرد. 

«لورا کانسبرگ» دبیر سیاسی شبکه بی‌بی‌سی هم می‌گوید تصمیم جانسون جان تازه‌ای به کارزار خروج از اتحادیه می‌دهد و ضربه‌ای بزرگ به کامرونی می‌زند که امیدوار بود سران حزب محافظه‌کار را به حمایت از ماندن در اتحادیه اروپا ترغیب کند. 

جانسون که امروز برابر خانه‌اش در شمال لندن در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت اتحادیه اروپا «یک پروژه سیاسی» بود که حالا «در معرض خطر جدی خروج از رویه مناسب دموکراتیک» قرار دارد. 

او هرچند از کامرون به دلیل مذاکرات فشرده با اتحادیه اروپا تمجید کرد، اما گفت تصور نمی‌کند توافق به دست آمده، تفاوت بنیادینی در وضعیت لندن در اتحادیه ایجاد کند. 

شهردار لندن که بسیاری او را رهبر بالقوه حزب محافظه‌کار می‌دانند، گفت با وجود تصمیم به حمایت از خروج از اتحادیه اروپا، همچنان تصمیمی برای تلاش برای رسیدن به رهبری حزب ندارد و در هر صورت کامرون باید به رهبری حزب ادامه دهد. 

نخست‌وزیر انگلیس روز شنبه اعلام کرد که همه پرسی خروج یا ابقا در اتحادیه اروپا، روز سوم تیر 1395 برگزار می‌شود. حزب ملی اسکاتلند اعلام کرده در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بار دیگر برای استقلال اسکاتلند از انگلستان تلاش خواهد کرد.

کارشناسان می‌گویند خروج احتمالی لندن از اتحادیه اروپا می‌تواند مقدمه‌ای برای کوچک‌تر شدن هرچه بیشتر بریتانیا و اتحادیه‌ اروپا باشد.