سرویس بین الملل افکار نیوز - یک ایمیل کوتاه، یک خبر کوتاه؛ اخراج. کارول بارتس، مدیرعامل شرکت یاهو امروز (۷ سپتامبر) با اعلام این خبر در یک ایمیل، از همکارانش خداحافظی کرد. مدیر عامل ۶۳ سالهی یاهو میگوید که تلفنی خبر اخراج را به او دادهاند.

در این ایمیل که حالا در وبلاگ „All Things Digital“ منتشر شده است، بارتس خطاب به همکاران خود در یاهو می‌نویسد: «خیلی ناراحتم که باید به شما خبر بدهم همین الان رییس هیئت مدیره‌ی کنسرن، خبر اخراجم را تلفنی به من ابلاغ کرد. برای من کار کردن با شما افتخاری بود. برایتان آینده‌ی موفقی را آرزومندم».

بارتس دو سال و نیم پیش با ۸۰ درصد رای موافق هیئت مدیره یاهو، جانشین جری لانگ یکی از بنیانگذاران یاهو شد. این کنسرن که با مشکلات جدی در بازار رقابت با گوگل مواجه بود، امیدوار بود با انتصاب بارتس به ریاست این شرکت، جایگاه خود را در رقابت با غول‌های اینترنتی بهبود بخشد.

سه سال نزولی برای یاهو

اخراج صدها تن از کارکنان این شرکت برای کاهش هزینه‌ها از اولین اقدامات بارتس برای بهبود وضعیت یاهو در میدان رقابت با گوگل بود. اقدامی که نتوانست روند رو به کاهش سهم این شرکت در بازار اینترنت و به تبع آن کاهش درآمد در برابر گوگل و فیس بوک را متوقف کند. همکاری یاهو با کنسرن مایکروسافت در بازار جستجوی آنلاین از دیگر اقداماتی است که در کارنامه‌ی بارتس ثبت شده است.

اما با وجود شرکای قوی، رقابت با رقیبان قدری مانند گوگل و فیس بوک برای یاهو دشوار بود. هرچند که خدمات این شرکت هنوز هم طرفداران فراوانی در دنیای وب دارند، اما یاهو بیش از همه در حوزه‌ی درآمد ناشی از تبلیغات میدان را به رقبا باخت. سال ۲۰۰۹، یاهو صاحب بیش از ۱۶ درصد از درآمد تبلیغات آنلاین وب بود. این رقم، امسال به عدد ۱۱ درصد کاهش پیدا کرده است. این درحالی است که درآمد تبلیغاتی گوگل در همین دوره‌ی دو ساله، از ۳۵ درصد به ۴۱ درصد افزایش یافته است. سهم گوگل در این بازار ۱۷۰ میلیارد دلار است، یعنی ۱۰ برابر درآمد یاهو. فیس‌بوک نیز سهمی ۷ درصدی از تبلیغات آنلاین دارد. بر اساس تحقیقات کارشناسان فیس بوک در تا پایان سال جاری از یاهو پیشی خواهد گرفت.


خبر اخراج و افزایش ارزش سهام

انتصاب بارتس و اقدامات او در نزدیک به یک سال گذشته، کمکی به یاهو نکرد. شروعی پر وعده و پایانی غافلگیرکننده.

سهام داران اما خبر غافلگیرکنندهی اخراج مدیرعامل یاهو را مثبت ارزیابی میکنند. با اعلام این خبر ارزش سهام یاهو ۷ درصد افزایش یافت. روی بوستوک رییس هیئت مدیرهی یاهو وعدهی شروعی تازه و چینش تازهی پستها در این کنسرن اینترنتی را داده است. بارتس در حالی این کنسرن را ترک میکند که هنوز یکسال از قرارداد ۴ سالهی او باقی است. جستجو به دنبال مدیرعامل جدید برای این شرکت آغاز شده است تا آن زمان تیموتی مورس، رئیس امور مالی این کنسرن، سکان رهبری یاهو را در دست میگیرد.