به گزارش العالم مسعود بارزاني رييس منطقه کردستان عراق طي اظهارات اخير خود خواستار باقي ماندن نيروهاي آمريکايي درخاک عراق بعد از پايان مهلت مقرر براساس توافقنامه امنيتي ميان بغداد و واشنگتن به بهانه ناتواني نيروهاي عراقي درحفظ امنيت عراق شد.

" قاسم الأعرجی " عضو ائتلاف ملی عراق روز پنجشنبه در مصاحبه با العالم گفت: درخواست های مطرح شده برای ماندن نیروهای اشغالگر درخاک عراق، بهانه های لازم را به آمریکا خواهد داد و واشنگتن همواره برای دستیابی به اهداف خود در صدد ترساندن گروه های سیاسی عراق است.

وی برخی گروه های سیاسی عراق را به اجرای خواسته های آمریکا متهم کرد.

الاعرجی افزود: ارزیابی وضعیت سیاسی عراق نشان می دهد که اغلب گروه های سیاسی عراق موضع خود را در قبال مخالفت با تمدید نیروهای آمریکایی مشخص کرده اند.

وی اظهار داشت: موضع بارزانی تاثیر مهمی بر رویکرد کلی گروه های سیاسی عراق در قبال حضور نظامیان آمریکایی درعراق ندارد.

" باقر جبر الزبیدی " رییس فراکسیون پارلمانی " المواطن " به العالم گفت: اظهارات این چنینی اهمیتی ندارد و آن چه برای ما مهم است، احترام به توافقنامه امنیتی امضا شده میان بغداد و واشنگتن است.

وی افزود: مردم عراق در این باره اتفاق نظر دارند که ادامه حضور نیروهای آمریکایی دراین کشور به حاکمیت ملی عراق ضربه می زند و این نیروها باید هرچه سریعتر از خاک این کشور خارج شوند.

اظهارات بارزانی همچنین با خشم و نارضایتی عامه مردم عراق روبرو شده است و بسیاری از شهروندان عراقی در گفت وگو با شبکه العالم اعلام کردند که اظهارات وی غیرمسوولانه است و منفعت عراق دراین است که نیروهای آمریکایی هرچه سریعتر از این کشور خارج شوند.

ناظران احتمال می دهند که دولت عراق به خواسته شهروندان در تحقق حاکمیت ملی علیرغم تمایل آمریکا برای تمدید حضور نیروهای خود در عراق، پاسخ مثبت بدهد.

آنان همچنين معتقدند که مساله خروج نيروهاي آمريکايي از عراق بايد به دور از چانه زني هاي سياسي صورت گيرد و به توافقنامه امنيتي امضا شده ميان بغداد و واشنگتن احترام گذاشته شود.