به گزارش افکارنیوز،

 کاخ سفید اعلام کرد "باراک اوباما،" رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه با صدور حکمی اجرایی، تحریم های جدید و گسترده ای را علیه کره شمالی اعمال کرد.

 

هدف از اعلام این تحریم های جدید، انزوای بیشتر مقامات ارشد کره شمالی در پی اقداماتی عنوان شده است که کشورهای غربی آن را تحریک آمیز خوانده اند.

 

بر اساس این حکم اجرایی اوباما، هر گونه دارایی دولت کره شمالی در آمریکا مسدود می شود و صادرات کالاها از آمریکا به کره شمالی نیز ممنوع خواهد بود.

 

به علاوه بر اساس تحریم های جدید، دولت آمریکا اجازه پیدا می کند هر شخص حقیقی را، اعم از اتباع آمریکایی یا غیر از آن، که با بخش های بزرگ اقتصاد کره شمالی رابطه دارد به فهرست سیاه تحریم های خود بیافزاید. کارشناسان در این باره اعلام کردند این اقدامات جدید، سدی را که آمریکا علیه پیونگ یانگ ساخته است گسترش خواهد داد.

 

تحریم های جدید علیه کره شمالی، همه اشخاصی را که با بخش های عمده اقتصاد این کشور -از جمله بخش مالی، معدن و حمل و نقل- همکاری می کنند در معرض تهدید جدا شدن از نظام مالی جهانی قرار می دهد؛ حتی اتباع کشورهای اروپایی و آسیایی.
 
همچنین بر اساس این تحریم ها، بانک ها وادار خواهند شد دارایی های هر شخصی را که از این تحریم ها سرپیچی کند مسدود کنند. بدین ترتیب، روابط تجاری کره شمالی با چین و میانمار نیز به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

این تحریم ها در واکنش به آزمایش هسته ای کره شمالی در تاریخ ششم ژانویه (16 دی)، و شلیک موشک دارای فناوری بالستیک این کشور در تاریخ هفتم فوریه (18 بهمن) اعمال می شود.

 

"جاش ارنست،" سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه ای در این باره نوشت: این اقدامات، همسو با تعهد بلند مدت ما در خصوص اعمال فشار مداوم به رژیم کره شمالی است. 
آمریکا و جامعه بین المللی، فعالیت های هسته ای و موشکی بالستیک غیر قانونی کره شمالی را تحمل نخواهد کرد، و ما به تحمیل هزینه بر کره شمالی ادامه خواهیم داد تا زمانی که این کشور، همسو با تعهدات بین المللی خود عمل کند.