براساس گزارش يك روزنامهي آمريكايي، واشنگتن به دنبال مستقركردن يك هواپيمايي جاسوسي پيشرفته در كرهيجنوبي براي دستيابي به جزييات بيشتر از فعاليتهاي نظامي كرهيشمالي است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک روزنامه‌ی نظامی آمریکا گزارش داد: واشنگتن در حال انجام مذاکرات با سئول برای مستقرکردن و امکان پرواز هواپیمای بدون سرنشین " گلوبال هاوک " در نزدیکی یک منطقه‌ی غیرنظامی در مرز دو کره است.

تران رنائو، یکی از مقام‌های ارشد نیروهای هوایی آمریکا اعلام کرد: فکر می‌کنم ما به توافق لازم برای مستقرکردن این هواپیما بسیار نزدیک شده‌ایم.

دیوید گرهاردت، یک فرمانده‌ی دیگر نیروهای هوایی آمریکا نیز اعلام کرد: ‌ هواپیمای گلوبال هاوک احتمالا برای پرواز بر فراز آسمان کره استفاده خواهد شد. پرواز این هواپیما به محض این که دو طرف به توافق لازم دست یابند، عملی می‌شود.

سخنگویان وزارت دفاع کره‌ی‌جنوبی از اظهارنظر در خصوص این مساله خودداری کرده‌اند.

آمریکا که در حال حاضر ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی در کره‌ی‌جنوبی مستقر کرده است، در حال حاضر با استفاده از ماهواره‌ها و هواپیماهای جاسوسی به نظارت بر فعالیت‌های کره‌ی‌شمالی می‌پردازد.

هواپيماي گلوبال هاوك اين توانايي را دارد كه مدت زمان بيشتري در آسمان پرواز كند. اين هواپيما ميتواند در ارتفاع ۲۰ كيلومتري تا ۴۰ ساعت پرواز مداوم داشته و ديد آن ۵۵۰ كيلومتر است. اين بدين معناست كه اين هواپيما با استقرار در منطقهي غيرنظامي در مرز دو كره ميتواند سراسر كرهيشمالي و بخشي از قلمرو شمال چين را زير نظر داشته باشد.