به گزاش فارس، ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا با عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود در جده دیدار و گفتوگو کرد.

خبرگزاری عربستان(واس) با اعلام این خبر، بدون اشاره به جزئیات این دیدار اعلام کرد که برنز، «سلام باراک اوباما» را به ملک عبدالله ابلاغ کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گذشته درباره اهداف این سفر گفت: برنز در عربستان بر تعهد قاطع و همیشگی آمریکا برای ایجاد تضمین امنیتی در منطقه خلیج فارس تاکید خواهد کرد.

«ویکتوریا نولاند» افزود: برنز و مقامات سعودی درباره مسائل منطقه از جمله اوضاع یمن و مصر و فرآیند صلح(سازش) با اسرائیل گفت‌وگو خواهد کرد.

وی بعد از عربستان قرار است با سفر به امارات عربی متحده با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد امارت نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

کنسولگری آمریکا در جده نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که " برنز در دیدار با مقامات سعودی بر پایبندی آمریکا در مقابله با تهدیدات ایران تاکید کرد ".

بر اساس این بیانیه برنز با مقامات سعودی همچنین درباره " منابع مشترک آمریکا و عربستان مانند امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه، سوریه، صلح دائم و همه جانبه در خاورمیانه، انتقال مسالمت آمیز قدرت در یمن و حمایت اقتصادی و سیاسی از تغییرات در مصر، تونس و لیبی " گفت‌وگو کرد.

برنز علاوه بر ملک عبدالله با شاهزاده " مقرن بن عبدالعزیز " رئیس سازمان امنیت عمومی، شاهزاده " محمد بن نایف " معاون وزیر کشور عربستان و " عبداللطیف الزیانی " دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدار و گفت‌وگو کرد.

این اولین سفر برنز به عربستان تحت عنوان معاون وزیر خارجه آمریکا بود و او را در دیدارهای با مقامات سعودی ، "جیمز اسمیت" سفیر آمریکا در عربستان و " توماس دافی" کنسولگر آمریکا در جده همراهی میکردند.