به گزارش مهر ، ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه تاکید کرد سوریه به لطف بیداری و هوشیاری ملت خود و وحدت ملی و اصلاحات فراگیری که رئیس جمهوری آن اعلام کرده، با هجمه شدیدی که با آن روبرو است، مقابله می کند.

اظهارات المعلم در دیدار تیمیر بوراس معاون وزیر امور خارجه ونزوئلا با وی در دمشق بیان شد.

معاون وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز اظهار داشت: ما از آرمانها و خواسته های مردم سوریه برای زندگی صلح آمیز بدون دخالت خارجی حمایت می کنیم.

در این دیدار، روابط سوریه و ونزوئلا و راههای تقویت و توسعه آن در زمینه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

پخش اعترافات جاسوس رژیم صهیونیستی از تلویزیون سوریه

تلویزیون سوریه قرار است اعترافات یک جاسوس رژیم صهیونیستی را روز شنبه پخش کند که طی آن برخی سرنخهای توطئه علیه سوریه و چگونگی مشارکت وی در تسهیل عملیات ترور شهید عماد مغنیه از رهبران مقاومت لبنان و چگونگی فعالیت جاسوسان صهیونیست در پوششهای مختلف برای فتنه افکنی و ترور مبارزان و غرق کردن سوریه در هرج و مرج و آشوب افشا می شود.

اعتراف دو تروریست به تیراندازی به سوی تظاهرات کنندگان

از سوی دیگر سانا گزارش داد دو تروریست به نامهای علاء الدین جمال الهبره و اسماعیل عبدالمنعم به تیراندازی به سوی تظاهرات کنندگان در منطقه غوطه دمشق و شهر جبله در لاذقیه اعتراف کردند.

این تروریستها با تشریح اقدامات خطرناک خود اعتراف کردند هدف آنها از تیراندازی به سوی تظاهرات کنندگان، متهم شدن نیروهای امنیتی و نیروهای حفظ نظم و خدشه دار شدن وجهه آنها و همچنین ایجاد هرج و مرج و فتنه بود.

ادامه جلسات گفتگوی ملی در استانهای مختلف با مشارکت گروههای مردمی و سندیکاها

امروز نیز جلسات گفتگوی ملی با مشارکت گسترده فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و نمایندگان سندیکاها و موسسات غیر دولتی و شخصیتهای دانشگاهی مستقل و مخالف برگزار شد، هدف از برگزاری این جلسات، دستیابی به فرمولهای ملی مشترک برای تقویت دموکراسی و سیستم چند حزبی سیاسی و پاسخگویی به آرمانها و خواسته های شهروندان و ترسیم نشانه های مرحله آتی در سوریه اعلام شده است به گونه ای که وحدت ملی را حفظ و نقش منطقه ای و بین المللی سوریه و همچنین استقلال آن را حفظ کند و جامعه را در مقابل توطئه های خارجی مصون نگه دارد
در دمشق، روز گذشته جلسات گفتگوی ملی با مشارکت ۳۵۰ شخصیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، دینی و رسانه ای برگزار شد.

محتوای جلسات اول و دوم برمحور سیاسی متمرکز بود که در برگیرنده مهمترین چالشهای سیاسی کنونی و آتی و راههای حفظ وحدت ملی و چگونگی مقابله با توطئه خارجی و همچنین قوانین احزاب و انتخابات و واقعیت رسانه ها و نقش آن در نظارت مردمی است.

شرکت کنندگان در این جلسات بر ضرورت ادامه روند اصلاحات برای بستن راه به روی طرحهایی که ضد سوریه طراحی و اجرا می شود و ضرورت فعال سازی نقش احزاب و سازمانهای مردمی تاکید کردند.

در این جلسات همچنین بر اهمیت نقش جوانان در توسعه سوریه جدید از طریق تشکیل وزارت جوانان و ورزش یا شورای عالی ویژه آنها برای رفع نیازهای آنها تاکید شد.

جلسات گفتگوی ملی علاوه بر دمشق، در درعا، طرطوس، لاذقیه، السویداء، دیرالزور، حماه، حمص، ادلب و … برگزار شد که طی آن شرکت کنندگان همچنین بر ایجاد سازوکار مناسب برای از بین بردن فساد در شکلهای مختلف آن، برنامه ریزی برای بهبود وضعیت اقتصادی و عدالت در توزیع درآمدهای اقتصادی، فعال سازی نهادهای جامعه مدنی و تقویت ارزشهای شهروندی، مخالفت با دخالتهای خارجی در امور داخلی سوریه، فعال سازی نقش رسانه ها و تشکیل جبهه ملی رسانه ای در خارج که ماموریت آن مقابله با توطئه ها علیه سوریه باشد، ایجاد جدولهای زمانی برای مهار بیکاری، بازگشت امنیت و ثبات به کشور،
تقویت تمرکززدایی در نهادهای دولتی، توسعه سرمایه گذاری داخلی، حمایت کامل از ارتش سوریه برای سرکوب گروههای تروریستی مسلح و حمایت از صنایع داخلی تاکید کردند.

خبر دیگر اینکه پارلمان اروپا در موضعی مداخله جویانه خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت شد و تحریمها علیه سوریه را تشدید کرد.