به گزارش پرس تی وی، رجب طيب اردوغان روز پنجشنبه (۲۴ شهريور، ۱۵ سپتامبر) در ديدار با همتاي تونسي خود، باجي قائد السيسي در تونس گفت: "اسرائيل از اين پس نميتواند در درياي مديترانه هر کاري که بخواهد انجام دهد و شما شاهد کشتيهاي جنگي ترکيه در اين دريا خواهيد بود."

اردوغان همچنین بار دیگر از رژیم اسرائیل خواست به خاطر حمله سال گذشته کماندوهای این رژیم به کشتی ماوی مرمره که به کشته شدن ۹ تن از فعالان حقوق بشر ترک منجر شد، به طور رسمی عذرخواهی کند و به خانواده قربانیان آن حمله خونین غرامت بپردازد.

نخست وزیر ترکیه در ادامه تصریح کرد: " روابط با اسرائیل تا زمانی که به خاطر حمله به کشتی کاروان آزادی عذارخواهی نکند، به خانواده شهدا غرامت نپردازد و به حصر غزه پایان ندهد عادی نخواهد شد. "

نحست وزیر ترکیه هفته گذشته اعلام کرد این کشور گام‌هایی را برداشته است تا از بهره‌برداری یک‌جانبه رژیم اسرائیل از منابع طبیعی دریای مدیترانه جلوگیری کند.

وی گفت: " کشتی‌های جنگی ترکیه در وهله اول اجازه دارند از کشتی‌های ما که حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه هستند محافظت کنند … از این پس، ما اجازه نخواهیم داد این کشتی‌ها همانند کشتی کاروان آزادی هدف حمله اسرائیل قرار بگیرند. "

این در حالی است که خودداری رژیم اسرائیل از عذرخواهی به خاطر حمله کماندوهای این رژیم به کشتی کمک‌رسانی ترکیه سبب شد آنکارا سفیر اسرائیل را اخراج و تمام روابط دوجانبه نظامی با اسرائیل را قطع کند.

ترکيه همچنين اعلام کرده است به خاطر محاصره چهار ساله غزه عليه رژيم اسرائيل در دادگاه بينالمللي لاهه شکايت خواهد کرد.