به گزارش پرس تی وی؛حيدر عيد، استاد دانشگاه الاقصي با اشاره به وجود حمايت کامل سازمانهاي اجتماعي مدني بينالمللي از فلسطينيان، گفت بايد "موافقت غرب و امريکا براي تحريم اسراييل آپارتايدي تا زماني که به قوانين بينالمللي، قطعنامههاي سازمان ملل و شوراي امنيت در ارتباط با مردم فلسطين گردن نهد که اولين آنها حق بازگشت فلسطينيان است" جلب شود.

وی خاطر نشان کرد: " اجماع قابل ملاحظه‎ای درباره خواسته اکثریت سازمان‎های اجتماعی مدنی فلسطینی و سازمان‎های اسلامی و ملی‎گراهای سیاسی فلسطینی در سال ۲۰۰۵ وجود دارد، که طی آن از جامعه بین‎المللی خواستار مداخله و تحریم آپارتاید آفریقا، تحریم آپارتاید اسراییلی و اسراییل آپارتایدی شدند. "

عید با اشاره به طرح پیشنهادی تشکیلات خودگردان برای تشکیل کشور مستقل فلسطین در سازمان ملل گفت: " این پیشنهاد در واقع از حق بازگشت بیش از هفت میلیون پناهنده فلسطینی پراکنده در سراسر جهان دفاع نمی‎کند؛ همچنین واقعا بیانگر حقوق فرهنگی و ملی بیش از ۱.۲ میلیون شهروندان درجه دو رژیم اسراییل نیست. "

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه رژیم اسراییل تهدید کرده است، اگر تشکیلات خودگردان عضویت در سازمان ملل را پیگیری کند، با عواقب شدیدی مواجه خواهد شد.

قرار است محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که از ۲۰ سپتامبر با حضور رهبران کشورها آغاز می‌شود، طرح تشکیل کشور فلسطینی را به مجمع عمومی ارائه کند.

دولت امریکا اعلام کرده است، این طرح را در شورای امنیت سازمان ملل وتو خواهد کرد.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز که در مصر حضور دارد، گفته است، با وجود تداوم تهدیدهای امریکا مبنی بر وتوی طرح تشکیل کشور فلسطین، تمام تلاش خود را برای شناسایی کامل کشور مستقل فلسطین به کار خواهد بست.

تشکيلات خودگردان فلسطين اعلام کرده است، بيش از ۱۳۰ کشور جهان، کشور فلسطين را به رسميت خواهند شناخت که اين تعداد، بيش از دو سوم تعداد راي مورد نياز از ۱۹۳ کشور عضو در مجمع عمومي سازمان ملل است.