به گزارش افکارنیوز،

 یک روز پس از اعلام محمد بن سلمان جانشین ولیعد سعودی مبنی بر در دستور کار قرار گرفتن برنامه اصلاحاتی که قرار است تا سال 2030 این کشور را از اتکا به نفت بی نیاز کند، سرمایه گذاران محلی اقدام به برداشت سود حاصل از معاملات سهام کردند؛ امری که شاخص های بورس این کشور را با سقوط مواجه کرد.

ظاهرا سرمایه گذاران سعودی نتوانستند به وعده های جانشین ولیعهد سعودی اعتماد کنند؛ فردی که زمانی در لباس جنگ سالار، وعده خاتمه دادن سریع به بحران یمن با اتکا به حملات نظامی را داد اما اوضاع را بحرانی تر و عربستان را وارد جنگ فرسایشی کرد و حالا در هیات منجی اقتصادی، قول اصلاحاتی را داده است که مشخص نیست به چه سرنوشتی دچار شود و چه پیامدهایی داشته باشد.

شاخص اصلی بورس عربستان روز سه شنبه با کاهش 1.6 درصدی بعد از پایین آمدن یک سوم حجم معاملات بورس به 6 هزار و 757 واحد تنزل کرد.

رویترز در تحلیل خود از وضعیت روز سه شنبه بورس عربستان آورده است با توجه به اینکه اصلاحات اقتصادی وعده داده شده سال ها طول خواهد کشید، اکثر مدیران صندوق ها انتظار صعود فوری و مداوم سهام را ندارند.

سهم گروه مالی سامبا که پیشتر 9.3 درصد افزایش یافته بود روز سه شنبه 5.3 درصد سقوط کرد زیرا سرمایه گذاران برداشت سود معاملات قبلی را ترجیح دادند.

با این حال، تنها در سهامی که از برنامه اصلاحات اعلام شده منتفع می شوند افزایش هایی مشاهده شد. سهام شرکت معدن های عربستان از این دسته است که 6 دهم درصد رشد داشت زیرا در طرح اصلاحات اقتصادی، افزایش مشارکت بخش معدن در تولید ناخالص ملی به 97 میلیارد ریال سعودی (25.9 میلیارد دلار) و افزایش 90 هزار شغل در این بخش تا شروع سال 2020 گنجانده شده است.