به گزارش افکارنیوز،

مقامات ترکیه روز چهارشنبه (دیروز) اعلام کردند که حزب حاکم عدالت و توسعه در صدد است جانشین «احمد داووداوغلو» نخست‌وزیر این کشور را در یک کنگره فوق‌العاده در هفته‌های آتی تعیین کند.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر نوشت که در واقع حزب حاکم ترکیه با این اقدام، پایان دوران داووداوغلو به عنوان نخست‌وزیر این کشور را اعلام کردند و کشور ترکیه را به سوی یک بلاتکلیفی سیاسی سوق می‌دهند.

طبق این گزارش، این تصمیم که پنج نفر از مقامات حزب عدالت و توسعه آن را تأیید کردند، بعد از نشست بیش از یک ساعت داووداوغلو و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه اتخاذ شد. این نشست دو جانبه به دنبال چندین هفته افزایش تنش‌های آشکار بین این دو مقام ترکیه برگزار شده بود.

سه منبع نزدیک به ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کردند که جانشین‌های احتمالی داووداوغلو شامل «نومن کرتولموس» سخنگوی دولت، «بکر بوزداغ» وزیر دادگستری ترکیه، «بینالی ایلدیریم» وزیر حمل و نقل و «برات آلبایراق» وزیر انرژی ترکیه و داماد اردوغان می‌باشند.

رویترز گزارش کرد که رهبر کنونی حزب عدالت و توسعه که از سال 2002 تاکنون، ریاست ترکیه را برعهده دارد، همچنین بعنوان نخست‌وزیر کشورش نیز فعالیت داشته است و کناره‌گیری احتمالی داووداوغلو در حالی نمودار شده است که ترکیه با افزایش چالش‌های امنیتی مواجه است. و در جنوب شرقی این کشور با گروه کردهای «پ ک ک» درگیر است.

اتحادیه اروپا نیز از ترکیه خواسته است تا از سیل عظیم آوارگان که از طریق ترکیه به سوی اروپا روانه می‌شوند و اروپا را با بدترین بحران پناهجو از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون مواجه کرده‌اند، جلوگیری کند.

تشدید اختلافات میان رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه و احتمال کناره‌گیری داووداوغلو موجب سقوط ارزش لیر ترکیه در مقابل دیگر ارزهای خارجی شده است. 

یکی از مقامات حزب عدالت و توسعه می‌گوید که کنگره فوق‌العاده احتمالاً حداقل تا 21 ماه مه (اول خردادماه) و حداکثر تا 6 ژوئن (17 خرداد)، اولین روز از ماه رمضان، برگزار خواهد شد و اردوغان تأکید دارد که در رأس دولت نباید خلاء قدرت وجود داشته باشد.