به گزارش افکارنیوز،

کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی، اردن و مصر می‌خواهند بر سر تغییرات مورد درخواست رژیم صهیونیستی درباره طرح صلح عربستان گفتگو کنند تا مذاکرات بین تشکیلات و کابینه احیا شود.

شبکه 10 اسرائیل خبر داد که کشورهای عربی پذیرفته‌اند در ازای توافق سازش، رویکردشان در برابر اسرائیل را تغییر می‌دهند.

این شبکه به نقل از دیپلمات‌های غربی اعلام کرد کشورهای عربی پیام‌هایی را از طریق کانال‌های مختلفی برای اسرائیل فرستاده‌اند که شامل «تونی بلر» نخست وزیر سابق انگلیس هم می شود.

در این پیام‌ها آمده است که از رژیم صهیونیستی انتظار جوابی درخصوص طرح صلح عربستان و حرکتی درقبال فلسطینیان در کرانه باختری دارد تا مذاکرات سازش را دوباره آغاز کنند.

این دیپلمات‌ها می‌گویند که اشتیاقی در کشورهای عربی منطقه که روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی ندارند، برای تغییر رویکرد در قبال این رژیم و همچنین میانجی‌گری بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان وجود دارد.

طرح صلح عربستان برای اولین بار در سال 2002 ارائه شد که برای دومین بار نیز سال 2007 از سوی اتحادیه عرب در نشستی اعلام شد. این طرح تاکید می‌کند در صورت عقب نشینی اسرائیل از کرانه باختری، 22 کشور عربی روابط خود را با این رژیم به حالت عادی برگردانند.

رژیم صهیونیستی اما به این دلیل با این طرح مخالفت کرد که خواستار پذیرفتن حق بازگشت میلیون‌ها فلسطینی به اراضی اشغالی و در نهایت پایان یافتن اشغالگری می‌شود.