به گزارش افکارنیوز،

پایگاه اینترنتی «ایندین اکسپرس» در مطلبی نوشت: «نارندرا مودی،» نخست‌وزیر هند، در دیدار روز دوشنبه خود با رهبر معظم ایران، یک نسخه کپی سفارشی و نفیس از قرآن کریم متعلق به قرن هفتم میلادی و منتسب به حضرت علی (ع)  را به ایشان هدیه کرد. 

 

این نسخه کمیاب به خط کوفی از اموال باارزش وزارت فرهنگ هندوستان است که در کتابخانه «رَضا» در شهر رامپور ایالت «اوتارپرادش» هند از آن نگهداری می‌شد. خط کوفی که اواخر قرن هفتم میلادی در کوفه رواج یافت، قدیمی‌ترین شکل خطوط مختلف عربی است.

 

 این نخستین سفر یک نخست‌وزیر هند به تهران پس از 15 سال است. پیش از او «آتال بیهاری واجپایی» که از سال 1998 تا 2004 این سمت را در اختیار داشت، به ایران سفر کرده بود.

 

مودی همچنین در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، یک نسخه کپی سفارشی از اشعار «میرزا غالب دهلوی» به زبان فارسی را به ایشان هدیه کرد. این مجموعه به نام «کلیات غالب فارسی» که نخستین بار در سال 1863 منتشر شد، شامل بیش از 11 هزار شعر به زبان فارسی است. این هدیه از روی نسخه کمیاب سال 1867 تولید شده است.

 

 نسخه ترجمه شده رامایانا به فارسی، یکی دیگر از هدایای مودی به رئیس‌جمهور ایران بود. این نسخه از رامایانا در سال 1715 به فارسی ترجمه و در سال 1826 نسخه‌های جدیدی از آن منتشر شد. این نسخه خطی از رامایانا بیش از 260 تصویر دارد که در مقایسه با تمام نمونه‌های خطی دیگر این کتاب بیشتر است.