به گزارش ايرنا، انقلابيون ليبي از ۲۸ بهمن ماه سال گذشته تاكنون كه انقلاب اين كشور آغاز شد، برغم سياست سركوب و كشتار قذافي توانسته اند شهرهاي ليبي از جمله طرابلس پايتخت اين كشور را يكي پس از ديگري آزاد كنند و با بيرون راندن گردان ها و هواداران قذافي
کنترل این شهرها را بدست گیرند.
' علی اصغر ناصری ' سفیر جمهوری اسلامی ایران در لیبی امروز(شنبه) درگفت وگو با ایرنا، گفت که انقلابیون لیبی در چند روزه گذشته توانسته اند، از میان ۴ شهر باقی مانده دردست نیروهای قذافی، شهر ' سبها ' و منطقه ' جفره ' را آزاد کنند و با آزاد کردن شهرهای سرت و بنی ولید در روزهای آینده امکان آزادی کامل لیبی فراهم خواهد شد.
آخرین گزارش های دریافتی از وضعیت میدان نبرد در این کشور حاکی است که انقلابیون لیبی بدلیل کاهش مقاومت هواداران و نیروهای قذافی توانسته اند از دروازه شرقی ' سرت ' وارد این شهر شوند.
' احمد زلیتنی ' از فرماندهان انقلابیون لیبی خاطرنشان کرده است که ' اکنون می توانیم بگوییم از بخش شرقی وارد شهر سرت شده ایم '.
' مطوع السویحلی ' یک فرمانده دیگر انقلابیون لیبی که شهر سرت را محاصره کرده اند، گفته است که ' انقلابیون قصد ندارند به هر قیمتی شهر سرت را تصرف کنند و روزانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ خودرو شهروندان را از این شهر خارج می کنند '.
انقلابیون و هواداران قذافی این هفته نبرد شدیدی را در نزدیکی شهر ' سلطانه '، ۳۰ کیلومتری شرق سرت پشت سر گذاشتند.
نفوذ به شهر سرت در حالی است که انقلابیون همچنان شهر بنی ولید دومین پایگاه هواداران قذافی را درمحاصره دارند و برای حمله ای سنگین به آن آماده می شوند.
انقلابیون نگران هستند که نیروهای قذافی از شهروندان به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.
شهر بنی ولید در شمال غربی لیبی و در فاصله ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرق طرابلس پایتخت این کشور واقع است.
انقلابیون لیبی بتازگی شهر ' سبها ' در ۷۵۰ کیلومتری جنوب طرابلس و منطقه ' جفره ' درجنوب پایتخت لیبی را که شامل شهرک های ' وادن، هون، سوکنه، زله و الفقهاء ' است را تصرف کرده اند.

** نگاهی به شهر سرت / زادگاه قذافی

' سرت ' شهری صحرایی در حاشیه دریای مدیترانه در نیمه راه طرابلس و بنغازی واقع است و از پایتخت لیبی ۴۵۰ کیلومتر بسوی شرق فاصله دارد.
تعداد ساکنان آن ۱۰۰ هزار نفر برآورد می شود و زادگاه قذافی به شمار می رود.
جمعیت لیبی حدود ۶ و نیم میلیون نفر تخمین زده می شود.
قذافی در شهر سرت که بزرگترین ساحل شهری با دریا را در لیبی داراست، طرفداران زیادی دارد و امروز برخی از نیروهای وفادار به او که از شهرهای دیگر متواری شده اند در این شهر و بنی ولید پناه گرفته اند.
شهر سرت وضعیت استراتژیک ویژه ای به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارد به گونه ای که مرکز وصل شرق و غرب و همین طور شمال و جنوب لیبی است.
قذافی به شهر سرت به دلیل آنکه زادگاه وی است توجه ویژه ای داشته است اما قبیله او موسوم به ' القذاذفه ' در این شهر حائز اکثریت جمعیت نیست.
با وجود اینکه شهر سرت از طرابلس پایتخت لیبی ۴۵۰ کیلومتر فاصله دارد اما تعدادی از موسسات رسمی بزرگ مانند مجمع وزارتخانه ها شامل وزارت های حساس در آنجا قرار دارد.
سالن اجلاس سران معروف به ' اوقادوقی ' برای نشست های آفریقایی و عربی و اجلاس های بزرگ در شهر سرت قرار دارد.
اجلاس سران عرب به میزبانی لیبی در همین شهر برگزار شد.
دانشگاه ' التحدی ' که یکی از آثار معروف این شهر است، مجموعه بزرگ کنفرانس های سرت، مقر اصلی کنگره مردم(پارلمان)، نهرهای مصنوعی بزرگ سرچشمه گرفته از مناطق السریر، الکفره و جبل الحساونه از دیگر امکانات ویژه زادگاه قذافی هستند.
برخی روایت ها حاکی از آن است که سرت در قرن دهم میلادی به دست فاطمیان بر ویرانه های شهر فنیقی ها که به قرن چهارم میلادی باز می گردد ساخته شده و سرت جدید نیز در غرب سرت تاریخی بنا شده است.
۷ قبیله در شهر شرت اسکان دارند که علاوه بر قبیله قذافی(القذاذفه) می توان از قبایل اولاد سلیمان، الفرجان، المحامید، الجماعات و العمامره در کنار برخی قبایل کوچک بربر نام برد.
امروز نيز در نبرد با انقلابيون شهر سرت به دليل موقعيت استراتژيك، طبيعت و شرايط ليبي نقش ويژه اي براي قذافي و هوادارانش دارد.