به گزارش افکارنیوز،

 اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی خود علیه روسیه را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

 

بر این اساس، این اتحادیه در بیانیه‌ای گفت محدودیت‌ها برای روسیه به دلیل آنچه «الحاق غیرقانونی کریمه به روسیه» نامیده شده، تا 23 ژوئن 2017 (2 تیر 1396) تمدید شده است.

 

این تحریم‌ها که دو سال است بر روسیه تحمیل شده، هرگونه واردات از شبه جزیره کریمه، سرمایه گذاری در این منطقه و همکاری در زمینه گردشگری، صادرات کالا و ارائۀ خدمات به شبه جزیره کریمه از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ممنوع کرده است.

 

تنش میان مسکو و اتحادیه اروپا از حدود دو سال پیش بعد از اعلام استقلال جمهوری کریمه از اوکراین و پیوستن آن به فدراسیون روسیه و بحران و ناآرامی در شرق اوکراین، شدت یافت.

 

جمهوری کریمه مارس ۲۰۱۴ برای پیوستن به روسیه همه پرسی برگزار کرد و با کسب اکثریت قاطع آرای ساکنان منطقه، جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه را اعلام کرد.

 

کی‌یف و متحدان اروپایی آن نتایج همه پرسی را به رسمیت نشناختند و مسکو را به تنش‌زایی و افزایش بحران در شرق اوکراین متهم ‌کردند. این موضوع به اعمال تحریم و نمایش قدرت علیه روسیه منجر شده است.

 

روسیه نیز در اقدامی متقابل واردات برخی مواد غذایی را از شماری از کشورهای عضو این اتحادیه ممنوع کرده است.

 

تمدید این تحریم‌ها یک روز پس از آن اعلام شد که «ژان کلود یونکر»، رئیس کمیسیون اروپا، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در سن پترزبورگ دیدار و گفتگو کرد.

 

پوتین بارها با «بیهوده» خواندن تحریم‌های اتحادیه اروپا گفته است کریمه هرگز به خاک اوکراین بر نمی‌گردد.

 

پوتین روز جمعه با تأکید بر اینکه تحریم‌های اروپا علیه روسیه باعث سردی روابط شده، گفت اگر اتحادیه اروپا به نوبۀ خود آماده باشد، مسکو نیز آمادگی یک شروع تازه در روابط خود با این اتحادیه را دارد.

 

وی در یک نشست مهم اقتصادی در سن پترزبورگ گفت: «ما هیچ کینه‌ای به دل نمی‌گیریم و مایل هستیم با شرکای اروپایی خود به تفاهم برسیم اما واضح است که این یک بازی یک طرفه نیست.»

 

ولادیمیر پوتین در پی اقدام اتحادیه اروپا در تمدید تحریم های ضد روسیه برای یک سال دیگر، خواستار احیای روابط با این اتحادیه شد.