به گزارش افکارنیوز،

"ایگور سچین" در پاسخ به سؤالی دربارۀ فعالیت روزافزون عربستان در بازارهای اروپایی گفت: ما نیازی برای پاسخ به عربستان نمی بینیم. اجازه می دهیم سعودی ها با ما رقابت کنند چون در حال حاضر از موضع رقابتی خود عقب نشینی نخواهیم کرد.

رئیس بزرگ ترین شرکت نفت روسیه افزود: رقابت واقعی در سهم بازارهای خارج اروپا مانند هند و اندونزی است که تقاضای انرژی در آنها رو به افزایش است.

از سوی دیگر رسانه ها از تصمیم عربستان برای کاهش قیمت صادرات نفتی خود به اروپا خبر دادند.

وال استریت ژورنال نوشت که شرکت نفت عربستان "ارامکو" از نمایندگی های خود در اروپا خواسته قیمت صادرات نفت خام به شمال غرب اروپا را حدود 35 سنت در هر بشکه کاهش دهند که این کاهش در صادرات به کشورهای دریای مدیترانه حدود 10 سنت بوده است.

باتوجه به پیش بینی افزایش تقاضای نفت خام در نیمۀ دوم سال جاری مخصوصا بعد از پایان عملیات نگهداری از پالایشگاهها و فعال شدن تعدادی از بازارها در پی توقف تولید کشورهایی مانند نیجریه؛ اقدام عربستان غافلگیر کننده به نظر می رسد.

این نشریۀ آمریکایی خاطرنشان می کند که اقدام عربستان در پی شکست کشورهای عضو اوپک در نشست اخیرشان برای رسیدن به توافق در مورد تعیین سقف تولید رخ می دهد و نبود سقف تولید به عربستان و ایران به عنوان دو عضو که بیشترین رقابت را با هم دارند این امکان را می دهد که میزان تولید خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.