به گزارش مهر،صلیب سرخ به شدت نگران میزان بالای مرگ و میر در طول ۷۲ ساعت گذشته در صنعا و تعز است. بر این اساس این کمیته از مقامات، تظاهرکنندگان و دیگر افراد درگیر خواست تا به حق حیات و کرامت انسانها احترام بگذارند.

این خشونتها شش ماه پس از آخرین اقدامات سرکوبگرانه نیروهای امنیتی در صنعا اتفاق می‌افتد که در آن طی تنها چند ساعت چندین نفر کشته و بسیاری دیگر زخمی شدند. با این حال رویدادهای اخیر نگران‌ کننده‌تر هستند، زیرا درگیریها از نظر جغرافیایی گسترده‌تر شده و خشونت به سطح بی‌ سابقه‌ای رسیده به گونه ای که هر روزه تعداد زیادی از مردم کشته و یا زخمی می‌شوند.

" والری پوتی‌پی‌یر " معاون دفتر نمایندگی صلیب سرخ در یمن گفت: دفتر کمیته‌ بین‌المللی گزارشهای نگران ‌کننده‌ای مبنی بر رویارویی مسلحانه در بیمارسان الجمهوری که در نتیجه‌ آن افراد بیگناه زیادی با خطر مرگ روبرو شده‌اند، دریافت کرده است.

وی افزود: در طول سه روز گذشته تیمهای واکنش اضطراری جمعیت هلال احمر یمن مورد تهدید و حمله قرار گرفته‌اند، تجهیزات آنها به یغما رفته و در مواردی از دسترسی به کسانی که به کمکهای اولیه نیاز داشته‌اند منع شده اند.

پوتی‌پی‌یر افزود: هرکسی که زخمی می‌شود باید بتواند بدون هیچ وقفه‌ای از مراقبتهای درمانی نجات‌بخش برخوردار شود. پرسنل، وسایل نقلیه و تأسیسات درمانی نیز باید مورد احترام و حفاظت باشند.

کمیته بینالمللی صلیب سرخ از زمان آغاز ناآرامیها تلاش داشته به نهادهای درمانی کمک کند تا بتوانند به تعداد فزاینده مجروحان رسیدگی کنند. این کمیته از تمام طرفهای درگیر می خواهد کمال احترام را به تلاشهای هلال احمر و صلیب سرخ گذاشته و فعالیتهای آنها را تسهیل تا آنان بتوانند به نیازمندان کمک کنند.