به گزارش افکارنیوز،

 سازمان ملل اعلام کرد در حال حاضر حدود 5 میلیون سوری که نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند در مناطق دور از دسترس زندگی می‌کنند.

 

این رقم از آنچه پیش‌تر از سوی این سازمان اعلام شده بود، حدود یک میلیون بیشتر است.

 

استفان اوبراین، معاون دبیرکل سازمان ملل و هماهنگ ‌کنندۀ کمک‌های اضطراری در این سازمان، روز پنجشنبه به شورای امنیت گفت: حدود 900 هزار نفر به آمار ماه آوریل (اردیبهشت) که حدود 4 میلیون و یکصد هزار نفر بوده است، افزوده شده است. وی افزود این مسأله عمدتاً به دلیل رشد ناامنی در چند منطقه اتفاق افتاده است.

 

اوبراین گفت: «افزایش این آمار دلایل مختلفی دارد اما مهم‌تر از همه افزایش ناامنی در مناطقی نظیر حلب، رقه و حساکه و همچنین دسترسی محدود برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به این مناطق است.»

 

وی همچنین با محکوم کردن ادامۀ حملات به بیمارستان‌ها و تأسیسات پزشکی در سوریه، آن را نقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت دانست.

 

اوبراین افزود: سازمان ملل گزارش‌های زیادی از حملات متعدد به تأسیسات پزشکی دریافت کرده است. وی در این باره گفت: «در سراسر جهان حمله به بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و بازارهای عمومی، گروه‌های قومی و مذهبی بسیار رواج یافته است و دیگر کسی به این اقدامات واکنش نشان نمی‌دهد.»

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نسل کُشی ایزدی‌ها توسط داعش اشاره کرد و گفت هنوز هزاران نفر از زنان ایزدی در اسارت این گروه تروریستی هستند و از آنان به عنوان برده‌های جنسی استفاده می‌شود. هزاران مرد و پسربچۀ ایزدی نیز مفقود شده‌اند.

 

اوبراین افزود از ماه ژانویه (بهمن ماه) سازمان ملل و متحدین آن توانسته‌اند به 844 هزار و 325 نفر از مردم سوریه که در مناطق دور افتاده و تحت محاصره زندگی می‌کردند، کمک‌های بشردوستانه ارسال کنند.

 

سوریه از سال 2011 (1389)  صحنه ناآرامی‌های مرگبار است؛ براساس گزارش مرکز پژوهش‌های سیاسی سوریه که در تاریخ 22 بهمن 1394 منتشر شد، حدود 470 هزار نفر از مردم سوریه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در جریان این ناآرامی‌ها کشته و بیش از 1.9  میلیون نفر زخمی شده‌اند.

 

در جنگ پنج ساله سوریه میلیون‌ها نفر نیز در داخل و خارج از این کشور آواره شده‌اند.