به گزارش افکارنیوز،

 در حالی که قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر کنوانسیون ملی دموکرات‌ها برای پایان یافتن رسمی مبارزات درون حزبی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، شبکه آمریکایی در گزارشی به تلاش‌های محکوم به شکست حامیان فلسطینیان در این حزب پرداخته است.

در گزارش سی‌ان‌ان امده است: «دموکرات‌های حامی حقوق فلسطینیان امیدوارند که با حضور و ظهور طرفداران برنی سندرز در انتخابات ریاست جمهوری مقدماتی این حزب امکان تقویت مواضع حامیان فلسطین و تلاش آنها برای تغییر برنامه کاری کنوانسیون ملی دموکرات‌ها وجود داشته باشد اما دستگاه مستقر و رهبران حزب اصرار دارند که برنامه کاری کنوانسیون ماه آینده تغییر نخواهد کرد به ویژه آنکه هیلاری کلینتون که پیوندهای عمیقی با اسرائیل دارد، نامزد پیشتاز حزب است».  

قرار است امروز شنبه به وقت محلی سنت لوئیز آخرین نشست کمیته تدوین برنامه کنوانسیون ملی دموکرات‌ها برگزار شود تا طرح نهایی پیشنویس برنامه کاری کنوانسیون تصویب شود. این پیشنویس در نهایت باید به تایید و تصویب کنوانسیون برسد.

حامیان سرسخت دموکرات رژیم صهیونیستی از چندی قبل نسبت به مواضع انتقادی برنی سندرز نسبت به این رژیم هشدار داده و همچنین مخالفت خود را با تغییر برنامه کاری کنوانسیون این حزب در جهت حمایت بیشتر از فلسطین اعلام کرده‌اند.

در همین باره، عضو دموکرات و یهودی سابق مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد: «آنهایی که با جنگ بر سر ادبیات چالش برانگیز در برنامه کاری دموکرات‌ها، در جهت پیش بردن راه حل دو دولتی بین اسرائیلی‌ها و فلسطینیان هستند، شدیدا گمراه هستند».

«هنری وکسمن» افزود: «اشتباه نکنید. تغییر برنامه کاری تنها سبب تضعیف و آسیب رسیدن به نامزد ما در انتخابات نوامبر(انتخابات سراسری ریاست جمهوری) و همچنین تضعیف چشم انداز راه حل دو دولتی در دولت آینده خواهد شد».

در گزارش سی‌ان‌ان به نقل از افراد نزدیک به کمیته تدوین برنامه کاری دموکرات‌ها آمده که آنها «اطمینان دارند موضع حزب دموکرات در قبال اسرائیل بدون تغییر باقی خواهد ماند و این موضع در کارنامه طولانی مدت هیلاری کلینتون نامزد محتمل حزب در انتخابات جاری نمایانگر است».

در جریان مبارزات انتخاباتی درون حزبی و مقدماتی دموکرات‌ها، برنی سندرز نامزدی که خود را دموکرات سوسیالیست می‌خواند، بارها ضمن دفاع از حق فلسطینیان، از مواضع رژیم صهیونیستی انتقاد کرده بود.

سندرز هرچند خود را «حامی 100 درصدی موجودیت اسرائیل» خوانده اما در قیاس با هیلاری کلینتون انتقادات تندی نسبت به مواضع این رژیم در قبال فلسطینیان مطرح کرده و خواستار «توجه به حقوق فلسطینیان» شده است.

سی‌ان‌ان در گزارش خود، امید حامیان سندرز برای تغییر موضع و برنامه کنوانسیون ملی دموکرات‌ها را ناکام توصیف و تصریح می‌کند: «انتظار می‌رود و پیش بینی می‌شود که موضع هیلاری کلینتون در قبال اسرائیل در کنوانسیون ملی دموکرات‌ها غالب شود»