به گزارش افکارنیوز،

حزب راست‌گرای اسلوواکی موسوم به «اسلوواکی ما»‌ امروز شنبه طوماری را برای برگزاری همه‌پرسی مشابه انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا به راه انداخته است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، این حزب در بیانیه‌ای که در وبسایت آن منتشر شده، نوشته است: شهروندان انگلستان تصمیم گرفته‌اند تا دستورات دیکته‌وار بروکسل را نپذیرند...این زمانی مهم برای اسلوواکی است تا این کشتی در حال غرق شدن اتحادیه را ترک کند. بنابراین ما تصمیم گرفته‌ایم تا در روز جمعه تلاشی را برای تحقق بخشیدن به یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی‌مان آغاز کنیم. در این اقدام به جمع‌آوری امضاهای لازم برای برگزاری همه‌پرسی در خصوص خروج اسلوواکی از اتحادیه اروپا خواهیم پرداخت.

بر اساس قانون اسلوواکی، برای اینکه یک همه‌پرسی به صورت قانونی در این کشور برگزار شود، باید حداقل 350 هزار امضا جمع شود.

همه‌پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه برگزار و شمارش آراء از ساعت 10 شب آغاز شد و تا صبح روز جمعه ادامه یافت.

در پایان شمارش آرا، مشخص شد که 52% رأی دهندگان به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا رأی داده‌اند. بسیاری از کارشناسان این رأی تاریخی را آغازی بر یک دومینو دانسته‌اند که می‌تواند حیات اتحادیه اروپا و حتی بریتانیای متحد را به چالش بکشد. 

دلایل و فرآیند برگزاری این همه‌پرسی پیشتر منتشر و شرحی از تاریخچه اتحادیه اروپا و معاهدات این اتحادیه و شرایط خروج را اینجا بخوانید.

با این رأی فرآیندی پیچیده و دستکم دو ساله برای خروج انگلستان آغاز می‌شود. انگلستان اولین کشوری است که تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا گرفته و به همین دلیل ابهامات زیادی در ساز و کار اجرایی این فرآیند وجود دارد.