به گزارش العالم،"جعفر حسان " وزير برنامه ريزي و همکاري بين المللي اردن و "استوارت جونز " سفير آمريکا در امان و" کيون راشينگ " معاون آژانس توسعه بين المللي امريکا درچارچوب برنامه کمک هاي اقتصادي آمريکا به اردن در سال ۲۰۱۱ اين توافق نامه ها را امضا کردند.

سفیر آمریکا در امان اعلام کرد: کمک های آمریکا بدون تأخیر در اختیار طرف اردنی قرار خواهد گرفت و تلاش خواهد شد تا کمک به بودجه این کشور قبل از پایان سال جاری تحویل دولت اردن شود.

وزیر همکاری های بین المللی اردن نیز گفت: کمک های آمریکا به اردن نشان دهنده سطح بالای روابط و همکاری راهبردی دو کشور است.

براساس بیانیه سفارت آمریکا در امان، هدف از کمک های آژانس توسعه بین المللی آمریکا شامل ۱۸۴ میلیون دلار کمک نقدی، کمک به دولت اردن برای کاهش بدهی های خارجی و اجرای برنامه های اصلاحات است.

در این بیانیه آمده است: ۸،۳۹ میلیون دلار با هدف افزایش تجارت و سرمایه گذاری وایجاد فرصت های شغلی برای جوانان اردنی اختصاص یافته است.

سفارت آمریکا خاطرنشان کرده است: ۲۵ میلیون دلار برای افزایش منابع آبی و تقویت توانایی اردن در زمینه مدیریت آن، ۲۲ میلیون دلار کمک به دیدگاه های ملک عبدالله دوم در زمینه توسعه سیاسی در اردن، ۴۹ میلیون دلار کمک به ابتکارهای اصلاحی در زمینه نظام آموزشی، ۵،۲۴ میلیون دلار کمک به بخش بهداشت و ۱۵ میلیون دلار کمک به افزایش مهارت های جوانان اردنی در مناطق کم درآمد و ریشه کن کردن فقر اختصاص یافته است.

وزیر برنامه ریزی و همکاری بین المللی اردن در دیدار هفته گذشته خود از واشنگتن توافق نامه دریافت کمک از دولت آمریکا را امضا کرده بود که براساس آن امریکا علاوه بر این پنج توافق نامه، ۵۰ هزار تن گندم به قیمت ۱۹ میلیون دلار در اختیار اردن قرار می دهد.

این توافق نامه در چارچوب برنامه مساعدات غذایی آمریکا به اردن امضا شده که از ۱۰ سال پیش تاکنون برای اولین بار اجرا شده است.

برنامه کمک هاي آمريکا به اردن جزو بيشترين کمک های آمريکا به شمار مي آيد و مجموع آن به عنوان يکي از اصلي ترين هم پيمانان اين کشور از سال ۱۹۵۲ تاکنون به حدود ۴،۷ ميليارد دلار مي رسد.