به گزارش افکارنیوز،

 ورود جنجالی باراک اوباما – رئیس جمهور آمریکا – به چین برای شرکت در اجلاس سران گروه 20 همچنان نقل محافل خبری است. نیویورک تایمز دیروز گزارش داد اوباما پس از فرود هواپیمای "ایرفورس وان" نیروی هوایی آمریکا در فرودگاه هانگژو به دلیل تهیه نشدن پلکان تشریفات در مقابل درب اصلی هواپیما مجبور شد از درب اضطراری عقب آن پیاده شود.

 

این وبسایت خبری همچنین از بروز جدال‌های لفظی شدید بین ماموران امنیتی چین و اعضای هیات همراه اوباما در فرودگاه و در محل نشست مشترک اوباما با رئیس جمهور چین خبر داد.

 

اما روزنامه‌های دولتی چین امروز تمام این مسائل را یک "اتفاق جزئی" خواندند که با "واکنش احساسی و مبالغه‌آمیز" مطبوعات غربی به یک "اتفاق بزرگ" تبدیل شد. این روزنامه‌ها نوشتند تمامی اتفاقات دیروز از جمله فریاد زدن‌های یک مامور امنیتی فرودگاه که در پاسخ به انتقاد همراهان اوباما از رعایت نشدن پروتکل‌های تشریفات در استقبال از رئیس جمهور یک کشور خارجی گفته بود "اینجا کشور ماست"، یک اتفاق بود.

 

روزنامه‌های دولتی چین همچنین گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای مبنی بر اینکه پکن عمداً با تهیه نکردن پلکان تشریفات و فرش قرمز قصد تحقیر اوباما را داشت، را تکذیب کردند.

 

با این حال، «شن دینگلی» - کارشناس روابط بین‌الملل دانشگاه شانگهای چین– معتقد است استقبال سرد پکن از اوباما در فرودگاه هانگژو "اتفاقی" نبود. وی در مصاحبه با روزنامه "استریتس تایمز" سنگاپور گفت: "آمریکا با انتقادهایی که به تازگی از فعالیت‌های چین در دریای جنوبی انجام داده است، باید بخوبی دلیل ناراحتی پکن را بداند."

 

وی در گفتگو با این روزنامه اضافه کرد: "موضع‌گیری‌های اخیر آمریکا در قبال حاکمیت چین بر دریای جنوبی، استقبال متفاوتی که از اوباما در فرودگاه هانگژو در مقایسه با سران سایر کشورهای حاضر در نشست گروه 20 به عمل آمد را به خوبی توجیه می‌کند."