به گزارش افکارنیوز،

 سران کشورهای عضو گروه بیست قصد داشتند جلسه این گروه در چین را جمع‌بندی کنند؛ اما بحث‌های اصلی این جلسه مدام تحت تأثیر رقابت سیاسی آمریکا و چین، تنش‌ها در خصوص دریای جنوبی چین و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قرار می‌گرفت.

 

چین هدف اصلی برگزاری این جلسه را بحث درمورد مسائل تجاری اعلام کرده بود. این کشور امیدوار است ریاست بر گروه بیست در سال جاری باعث افزایش نفوذش در مدیریت اقتصاد جهان شود.

 

«آنگلا مرکل،» صدراعظم آلمان، «ترزا می،» نخست‌وزیر انگلیس و مقامات ژاپنی، کره جنوبی، هند و دیگر دولت‌ها نیز در این نشست شرکت کردند. این نشست آغاز خوبی نداشت. زمان خروج «باراک اوباما،» رئیس‌جمهور آمریکا از هواپیما پلکانی وجود نداشت و او مجبور شد از خروجی جایگزین استفاده کند.

 

کره شمالی نیز همزمان با این نشست در روز دوشنبه موشک بالستیک را در ساحل شرقی آزمایش کرد. آمریکا اعلام کرد این آزمایش‌ها و دیگر اقدامات مشابه آن قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کنند و برای کشتی های تجاری و هواپیماها منطقه تهدیدی جدی به حساب می‌آیند.

 

رئیس‌جمهور چین نیز در این نشست مخالفت خود را با استقرار سامانه قدرتمند ضد موشکی آمریکا در کره جنوبی اعلام کرد.

 

نخست‌وزیر انگلیس نیز زمان زیادی را به بحث درمورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اختصاص داد. همچنین برکسیت را عاملی دانست که انگلیس را به تعریف روابط تجاری با اروپا، آمریکا و دیگر شرکا وادار می‌کند.

 

اوباما در واکنش به این بحث‌ها اعلام کرد چنین موضوعاتی تلاش‌های واشینگتن را برای پیش بردن توافق شراکت ترنس-پسیفیک تضعیف می‌کند. رؤسای‌جمهور روسیه و ترکیه نیز برای بحث درباره حل بحران سوریه و عادی‌سازی روابط دو کشور دیدار کردند.