به گزارش افکارنیوز،

 «علی مراد»، نویسنده و تحلیلگر مسائل منطقه در مقاله‌ای که روزنامه «الاخبار» چاپ بیروت آن را منتشر کرد به بی‌توجهی حکومت سعودی به درخواست‌های جهانی در پایان دادن به همکاری با شرکت‌هایی اشاره می‌کند که با رژیم صهیونیستی در حوزه‌های مختلف از جمله امنیت ادامه می‌دهند.

مراد در این خصوص از شرکت انگلیسی «جی فور اس» نام می‌برد که سال‌ها قبل در پایگاه اینترنتی خود اذعان کرده بود، قرارداد اجرای طرح «مترو جده» برای تامین امنیت مراسم حج را با حکومت سعودی امضا کرده است.

سال‌هاست که گزارش‌های انتشار یافته از مشارکت شرکت جی فور اس در سازماندهی مناسک حج با عربستان سعودی آن هم در سطح گسترده امنیتی سخن می‌گویند.

در تمام طول این سال‌ها فعالیت جی فور اس که با رژیم صهیونیستی به ویژه در حوزه اداره زندان‌ها در سرزمین‌های اشغالی همکاری تنگاتنگی داشته و دارد، از فراهم کردن سیستم‌های نظارت و بازرسی تا سازماندهی انتقال 3 میلیون حاجی به مکه مکرمه، را در کارنامه دارد، اما موضوع جدید در این پرونده تهیه دستبندهایی الکترونیکی است که حکومت سعودی استفاده از آنها را تحت عنوان دنبال کردن روند مناسک بر حجاج الزامی کرده است.

«محمد بنتن»، وزیر حج و عمره عربستان در بیانیه‌ای که 29 ژوئن گذشته توسط خبرگزاری رسمی عربستان، واس، منتشر شد، از اغاز اجرای طرح دستبندهای الکترونیکی طی موسم حج خبر داد.

وزیر حج و عمره عربستان یاددآور شد که نهادها و ارگان‌های مرتبط با برگزاری و سازماندهی مناسک حج در تماس با نهادها و ارگان‌های همتا در سراسر کشورهای جهان از آنها خواسته‌اند، اطلاعات حجاج خود را پیش از رسیدن آنها به مکه مکرمه و با هدف ذخیره سازی این اطلاعات در دستبندهای در نظر گرفته شده، برای وزارت وزیر حج و عمره عربستان ارسال کنند.

این اطلاعات شماره رمز، شماره گذرنامه، شماره پاسپورت، تصویر فرد و اطلاعات اساسی در زمینه محل اقامت در مکه و مدینه و پرونده پزشکی اش را شامل می‌شود.

حکومت عربستان از آن زمان تاکنون نام شرکت تهیه کننده دستبندها را اعلام نکرده و تنها به توضیح عملکرد آن، از جمله مجهز بودن به سیستم جی پی اس برای مشخص کردن مکان حاجی و امکان استفاده از آن در گوشی‌های همراه جهت اطلاع از اطلاعیه‌های برگزارکنندگان مراسم اکتفا کرده است.

نکته مهم در این امر آن است که اطلاعات اساسی و اولیه حدود 3 میلیون نفر از کشورهای مختلف جهان در اختیار شرکتی قرار می‌گیرد که با رژیم صهیونیستی دارای همکار‌ی‌های امنیتی است.

پس از پیگیری‌های مستمر روزنامه الاخبار جهت اطلاع از این امر که آیا شرکت جی فور اس تهیه کننده این دستبندها بوده یا خیر، دفتر روابط عمومی این شرکت در لندن تنها به بیان این نکته اکتفا کرده که «این شرکت سال‌هاست، نیازهای وزارت کشور عربستان در زمینه تکنولوژی الکترونیکی کنترل و نظارت و پیگیری را تامین می‌کند، اما از درخواست‌های جدید عربستان بخصوص در زمینه مناسک حج اطلاعی در دست نیست.

فرار مسئولان شرکت جی فور اس از پاسخگویی صریح بیانگر مشارکت آن در اجرای این طرح است و درحالی که حکومت عربستان به آنچه آن را برگزاری الکترونیک مناسک حج نامیده، مباهات می‌کند، در باطن اقدام به در اختیار گذاشتن اطلاعات حدود 3 میلیون مسلمان از کشورهای مختلف جهان به شرکت‌هایی کرده که دشمنی آنها با کشورهای اسلامی و عربی برکسی پوشیده نیست.

سعودی‌ها درحالی به راحتی اقدام به ارائه این اطلاعات به شرکت‌های دارای همکاری‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی می‌کنند که در سال 2012 از هیچ اقدامی برای فسخ قرارداد خود با شرکت چینی تلفن همراه «هواوی» جهت حفظ اطلاعات شرکت آمریکایی نفتی «آرامکو» به این جهت که هواوی در بازارهای ایران نیز فعالیت دارد، فروگذاری نکردند.

در واقع پافشاری عربستان در داشتن روابط خاص با این شرکت انگلیسی موضوعی است که در اسناد ویکیلکس هم به آن اشاره شده است. جی فور اس در گزارش 6 ماهه اول سال جاری میلادی خود به سودهای بی‌سابقه خود در خاورمیانه و شبه قاره هند، از جمله عربستان اشاره می‌کند که از 348 میلیون پوند در سال 2015 به 405 میلیون پوند در سال جاری افزایش یافته است.‌

آمار و ارقام فوق این سوال را مطرح می‌کند که میزان سوددهی عربستان از طرح دستبندهای الکترونیک به این شرکت چقدر بوده و اینکه چرا مناسک حج صرفا باید تحت اشراف و نظارت مستقیم وزارت اطلاعات سعودی برگزار شود و سعودی‌ها از این اقدامات چه اهدافی را دنبال می‌کنند.