به گزارش افکارنیوز،

 هرچند ترامپ هفته پیش در برخی نظرسنجی‌ها توانست بر کلینتون پیشی بگیرد، اما هیلاری بار دیگر توانست در اکثر نظرسنجی‌ها از ترامپ پیش بیافتد، هرچند رقابت‌ها طی هفته گذشته نسبت به هفته‌های پیش از آن نزدیک‌تر و حساس‌تر شده است.

نتایج نظرسنجی‌ مؤسسه راسموسن هم که طی روزهای 6و 7 سپتامبر (16و 17 شهریور) انجام شده است، نشان می‌دهد که کلینتون با جلب 43 درصد اقبال عمومی از ترامپ (39 درصد) پیش است.

نظرسنجی مشترک مؤسسات یوگو/اکونومیست نیز که طی روزهای 4 تا 6 سپتامبر (14 تا 15 شهریور) انجام شده است، نشان داد که کلینتون (40درصد) همچنان دو درصد از ترامپ (38درصد) جلوتر است.

نتایج نظرسنجی مشترک یو.پی.آی./سی‌ووتر نیز که طی روزهای 29 آگوست تا 6 سپتامبر (8 تا 16 شهریور) انجام شده است، نشان می‌دهد که کلینتون و ترامپ با جلب 47 درصد اقبال عمومی، در یک رده قرار گرفته‌اند.

 

برای اجتناب از خطاهای نمونه‌گیری، در این بخش نگاهی به میانگین نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در ایالات متحده طی یک هفته اخیر می‌اندازیم. نتایج نشان می‌دهند که کلینتون در مجموع با کسب 43.08 درصد آرا همچنان با بیش از 2.05 درصد از ترامپ (با حدود 41.03 درصد) پیش است، این در حالی که در هفته پیش از آن اختلاف این دو کمی بیشتر از 2.93 درصد بود.

 

این در حالی است که اگر به میانگین نتایج نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در آمریکا طی بازه زمانی «یک‌ماهه اخیر» نظری بیندازیم، مشاهده می‌شود که فاصله این دو رقیب طی هفته اخیر در قیاس با یک‌ماهه اخیر نیز کاهش یافته است.

طی یک‌ماهه اخیر، کلینتون و ترامپ در جلب اقبال عمومی به‌طور میانگین کمی بیش از 4.06 درصد اختلاف داشتند که این میزان تفاوت در هفته اخیر به حدود 2.05 درصد کاهش یافته است.

 

یازده ایالتِ خاکستریِ تعیین‌کننده

شهروندان آمریکایی در تمامی 50 ایالت این کشور و پایتخت آن در انتخابات ریاست جمهوری نقش‌آفرینی می‌کنند، اما نتیجه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور عملاً با آرای 11 ایالت این کشور مشخص می‌شود، ایالت‌هایی که «خاکستری» نامیده می‌شوند، و به‌صورت سنتی و به‌خلاف دیگر مناطق، از آن‌ها انتظار نمی‌رود که از پیش، جهت‌گیری مشخص و قطعی حزبی داشته باشند.

این 11 ایالت شامل کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین هستند که در مجموع 146 از 538 رأی کالج الکترال را به خود اختصاص می‌دهند.

بررسی نتایج نظرسنجی‌های انجام شده طی ماه‌های اخیر در این یازده ایالت نیز گویای پیشتازی کلینتون بر ترامپ و افزایش فاصله این دو رقیب است. در واقع در تمامی این یازده ایالت، کلینتون توانسته است اقبال عمومی بیشتری را به خود جلب کند.

بیشترین اختلاف این دو رقیب در دو ایالت ویرجینیا و کلرادو است، جایی که کلینتون به‌ترتیب با جلب 48.8 و 46 درصد اقبال عمومی، به‌طور میانگین با فاصله‌ای 11درصدی از ترامپ (با 37.8 و 35 درصد) پیشی گرفته است.

کمترین اختلاف نیز مربوط به ایالت آیووا است که کلینتون (با 41.4 درصد) توانسته اختلافی 1درصدی را با ترامپ (با 40.4 درصد) داشته باشد.

 

در مجموع نیز با احتساب «میانگین وزنی» ــ که از ترکیب اقبال عمومی در تمامی این ایالت‌ها به هر یک از دو نامزد و تعداد آرای الکترال هر ایالت حاصل شده است ــ هیلاری کلینتون 5.6 درصد جلوتر از ترامپ است، این در حالی است که اختلاف این دو براساس همین شاخص در هفته پیش برابر با 6.2 درصد بود.