به گزارش افکارنیوز،

زمانی که تماشاگران صحنه تحولات میدانی سوریه، پیروزی‌های ارتش و نیروهای جبهه مقاومت را در جنوب غرب شهر حلب رصد می‌کردند و شمارش معکوس برای تکمیل حلقه محاصره تروریست‌ها را به صدا درآورده بودند، جبهه غربی- عربی - صهیونیستی، مزدوران شرکت های امنیتی خصوصی را روانه شمال استان حماه کردند.

استان حماه در 6 سال جنگ تحمیلی علیه مردم سوریه، روزهای نسبتا آرامی را پشت سر گذاشته اما همیشه این ظرفیت را داشته که به یکی از کانون‌های درگیری‌ها تبدیل شود. حماه پیشتر در سال 1979 و 1982 شاهد درگیری‌های خونین بود که در نهایت «حافظ اسد» رئیس جمهور فقید سوریه با دخالت نظامی آرامش را به این استان بازگرداند.

همزمان با درگیری‌ها در جنوب شهر حلب و چانه‌زنی‌ها برای آتش‌بس، حامیان تروریست‌ها تلاش کردند با شعله‌ور کردن جبهه شمال استان حماه، فشار وارد شده بر نیروهایشان را در جنوب غرب شهر حلب کاهش دهند. هزاران تن از عناصر تروریستی با حمایت‌های مالی، اطلاعاتی و تسلیحاتی آمریکا و نوکران منطقه‌ای یعنی عربستان و ترکیه به خوبی بر روی نقاط ضعف ارتش سوریه در شمال استان حماه دست گذاشتند.

حمله به شمال حماة

در حالی که درگیری‌ها در شهر حلب به سود نیروهای مقاومت در جریان بود، تروریست‌ها توانستند با فرصت‌طلبی، ابتکار عمل را در دست گیرند و زخم کهنه جبهه شمال استان حماه را یک بار دیگر چرکین کنند. البته باید توجه داشت تروریست ها زمانی از کارت برنده خود در این منطقه استفاده کردند که پیشتر ارتش سوریه از شهر راهبردی «مورک» عقب‌نشینی کرده بود و همین مسئله باعث شد توان آنها برای حمله در هر شرایطی حفظ شود.

در شرایطی که صدای آخرین نفس‌های تروریست‌ها در شهر حلب به صدا درآمده بود، همزمان آنها کارت برنده خود را رو کردند و با استفاده از ضعف فرماندهی ارتش و نیروهای محلی توانستند شهرک‌های شمال استان حماه را یکی پس از دیگری اشغال کنند؛ «معرکبه، مصامنه، الزلاقیات، بویضه، صوران، حلفایا و طیبه الامام » از جمله شهرک‌هایی بودند که در کمتر از دو روز سقوط کردند و به دلیل این که نیروهای کم تعداد سوری هیچ شانسی برای پیروزی نداشتند به سوی شهر حماه عقب نشینی کردند تا سلاخی نشوند.

اما با ورود نیروهای تازه نفس به منطقه، پیشروی تروریست ها تا حدود زیادی متوقف شد و شهرک‌های «محرده و خطالب» از خطر سقوط جان سالم به در بردند. شهرک‌های خطاب، محرده و دیگر مناطق شمالی استان حماه در اوایل درگیری های سوریه یک بار دیگر هم سقوط کرده بودند اما ارتش با تلاش فراوان توانست این شهرک ها را باز پس بگیرد.

در حال حاضر آتش‌بس یک هفته‌ای در سراسر سوریه برقرار شده و درگیری‌ها در مناطق شمالی استان حماه کاهش چشمگیری داشته اما تحولات نشان می‌دهد آرامشی قبل از طوفان در این منطقه حکم‌فرما است. تروریست‌ها علاوه بر حفظ دستاوردهای باد آورده، نیم نگاهی به اشغال سایر مناطق دارند و در مقابل هم ارتش سوریه درصدد بازپس‌گیری مناطق شمال استان حماه است.

 

در گزارش شماره یک (+) به این موضوع اشاره شد که برقراری نخستین آتش بس، نتیجه‌ای جزء اشغال مناطق شمالی سوریه توسط نیروهای آمریکایی برجای نگذاشت و در آتش‌بس فعلی نیز باید توجه داشت حامیان فرامنطقه‌ای تروریست ها اهدافی چندگانه را دنبال می کنند که نبرد حماه یکی از آنها به شمار می آید.

در گزارش شماره سه به تلاش های پنهانی حامیان تروریست ها در خلال آتش بس برای به چالش کشیدن دولت سوریه در نبرد بزرگ حماه خواهیم پرداخت، نبردی که تروریست‌ها از هم اکنون برای آن آماده می شوند.