به گزارش افکارنیوز،

 سنا آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) از طرح دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا برای فروش بیش از یک میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی حمایت کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سنا آمریکا در حالی طرح فروش تانک‌های آمریکایی و دیگر تسلیحات به ریاض را به تصویب درآورده است که بسیاری از گروههای حقوق بشری خواستار منع فروش سلاح به عربستان به دلیل حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن و کشتار هزاران غیرنظامی این کشور شده بودند.

بسیاری از سناتورهای حامی این طرح مدعی هستند که آمریکا نمی‌تواند سلاح‌هایی را به منظور مبارزه با داعش و همچنین مقابله با ایران در منطقه در اختیار همپیمانانش در منطقه قرار ندهد.

سناتور «جان مک‌کین» رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا در اینباره اینگونه گفت: «شرکای ما در خلیج (فارس) و نه فقط عربستان، هرگونه ممانعت آمریکا از فروش چنین تانک‌هایی را یک نشانه دیگر از تلاش آمریکا برای کناره‌گیری از تعهداتش در منطقه قلمداد می‌کنند و آمریکا را یک شریک امنیتی غیرقابل اعتماد تلقی می‌کنند».

طرح ممانعت از فروش تسلیحات به عربستان با 71 رأی مخالف در مقابل 27 رأی موافق در سنا شکست خورد. حمله متجاوزانه ائتلاف سعودی در یمن که از مارس 2015 آغاز شده است و به کشته شدن هزاران غیرنظامی یمنی منجر شده است، در سطح جامعه بین‌الملل به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

بنا به گفته یکی از سناتورهای مخالف این طرح، آمریکا با اینحال از ائتلاف تحت رهبری عربستان حمایت اطلاعاتی و لجستیکی می‌کند و به سوخت‌گیری هواپیماهای این ائتلاف کمک می‌کند.

وزارت دفاع آمریکا، کنگره را در 8 آگوست در جریان فروش تسلیحاتی به ارزش بالغ بر 1.15 میلیارد دلار به عربستان قرار داد. این قرارداد شامل بیش از یکصد تانک، مسلسل، نارنجک انداز و ابزار دید در شب، وسایلی برای بازیابی تانک‌های آسیب‌دیده در میدان نبرد و مهمات آموزشی دیگر می‌شود.

«زید رائد الحسین» رئیس حقوق بشر سازمان ملل ماه گذشته خواستار تحقیقات بین‌المللی درباره نقض حقوق بشر عربستان در یمن شد. دفتر وی در ژنو یک گزارش 22 صفحه‌ای تهیه کرد که به این نقض‌های حقوق بشر اشاره شده بود.

طبق این گزارش، 3 هزار و 799 غیرنظامی از شروع حملات هوایی ائتلاف سعودی در یمن کشته شدند. سازمان ملل و گروههای حقوق بشری برآورد کرده‌اند که در مجموع 10 هزار نفر کشته شدند. تقریباً سه میلیون نفر دیگر در یمن آواره شدند.