به گزارش افکارنیوز،

بنا به گفته مقامات آمریکایی، ارتش این کشور از مقامات خواسته‌اند تا به آنها مجوز اعزام 500 نظامی جدید به عراق را در آستانه مبارزات برای بازپس‌گیری «موصل» از «داعش» صادر کنند.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در این رابطه گزارش کرد، مقامات آمریکایی می‌گویند در صورتیکه کاخ سفید با استقرار نظامیان جدید آمریکایی در عراق موافقت کند، این نیروها در عملیات بازپس‌گیری شهر موصل در شمال عراق مشارکت خواهند کرد.

بنا به گفته مقامات آمریکایی، مبارزه برای بازپس‌گیری شهر موصل احتمالاً اواسط ماه اکتبر آغاز خواهد شد.

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرد، این اقدام آمریکا به دنبال عملیات نیروهای عراقی که روز گذشته در «شرقاط» واقع در شمال بغداد آغاز شده است، صورت گرفته است تا خط تدارکاتی داعش به سوی موصل را تضعیف کنند.

عملیات شرقاط که «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق خبر آن را در نیویورک اعلام کرد، نمایانگر آن است که نیروهای عراقی برای یک مبارزه بزرگ‌تر در موصل آماده می‌شوند.

بر اساس این گزارش، در صورتیکه با استقرار نیروهای جدید آمریکایی در عراق موافقت شود، تعداد پرسنل آمریکایی که به صورت رسمی در عراق مستقر شده‌اند از 4 هزار و 400 نیرو به 4 هزار و 900 نیرو افزایش می‌یابد.

پنتاگون نیز تا یکهزار و 500 نیروی نظامی آمریکایی دیگر حفظ کرده است که اکثر آنها در سفارت آمریکا در بغداد هستند یا اینکه مأموریت‌های موقت در عراق دارند و بنابراین استقرار نیروهای جدید آمریکایی، تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در عراق را به 6 هزار و 400 نیرو افزایش می‌دهد.

این 500 نظامی جدید، علاوه بر 400 نیروی جدید آمریکایی هستند که آمریکا اوایل ماه سپتامبر به عراق فرستاد تا برای حملات موصل آماده شوند.

بنا به گفته مقامات آمریکایی، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا هنوز طرح ارتش آمریکا برای اعزام 500 نظامی دیگر به عراق را دریافت نکرده است.