به گزارش افکارنیوز،

 ترزا می نخست وزیر بریتانیا در سخنانی تاکید کرد: من نگرانی های اسکاتلند درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را خواهم شنید ولی دولت اسکاتلند هیچ رأی وتویی در قبال مذاکرات برگزیت نخواهد داشت.

نیکولا استورژن وزیر اول اسکاتلند روز سه شنبه در اظهاراتی گفته بود که اسکاتلند خواستار اطلاع از جزییات بیشتری درباره طرح های دولت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا است تا از تاثیرات مخرب و منفی یک "برگزیت سخت و دردناک" بر اقتصاد خود جلوگیری کند.

پس از رأی مثبت بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا، استورژن تاکید کرد که اسکاتلند احتمالا یک همه پرسی دیگر برای استقلال برگزار خواهد کرد.

ترزا می در مصاحبه با بی بی سی تاکید کرد: چیزی که نسبت به آن کاملا شفاف بوده ام این است که ما به طور کامل دولت اسکاتلند را در روند مذاکرات دخالت خواهیم داد و موضع دولت بریتانیا را در قبال مذاکرات اعلام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا اسکاتلند یک رأی وتو در خصوص برگزیت خواهد داشت، تصریح کرد: پادشاهی متحد یک موضع در مذاکرات خواهد داشت و ما به عنوان دولت پادشاهی متحد با اتحادیه اروپا مذاکره خواهیم کرد.

ترزا می افزود: ما نگرانی های خاص دولت اسکاتلند و سایر مناطق بریتانیا را خواهیم شنید، از جمله ایرلند شمالی، ولز و انگلیس.

نخست وزیر بریتانیا بارها اعلام کرده است که "برگزیت به معنای برگزیت" خواهد بود و روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اوایل سال آینده آغاز خواهد شد.

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رسما زمانی آغاز خواهد شد که نخست وزیر این کشور ماده 50 معاهده لیسبون را امضا کند. پس از امضای این ماده قانونی، روند 2 ساله خروج بریتانیا از اروپا آغاز می شود.