به گزارش افکارنیوز،

 روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی از احتمال پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات آمریکا ابراز نگرانی کرد و به مردم آمریکا در مورد اعطای قدرت و اختیارات ریاست جمهوری به این نامزد جمهوریخواه هشدار داد.

اگر از این موضوع آگاهی دارید که «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فردی جاهل، نامناسب و متعصب است و باز هم می خواهید به او رای بدهید مشخص می شود که از میزان خساراتی که وی می تواند به آمریکا وارد سازد اطلاع ندارید.

حمایت شما از نامزد جمهوریخواه ممکن است به دلیل تنفر از نامزد دموکرات و یا عدم رضایت از کاخ سفید باشد حتی این رای ممکن است نشانه ای برای تغییر باشد که شما خواهان آن هستید.

شما قطعا با تمام سیاست های ترامپ در مورد سلاح های هسته ای، شکنجه، اخراج مهاجرین و ... موافق نیستید اما ممکن است در مورد اینکه او بخواهد در سیاست هایش بسیار افراطی رفتار کند نگرانید. با خودتان می گویید کنگره، دادگاه ها و قانون اساسی آمریکا، ترامپ را از انجام امور نامعقول باز می دارند.

خوب فکر کنید. یک ترامپ رئیس جمهور می تواند به تنهایی آمریکا را تغییر دهد و آن را به هدف اصلی خود باز گرداند. وی با بازسازی روابط آمریکا با دیگر ملل جهان می تواند شکل جدیدی به جهان بخشد و آن را اساسا دچار تغییر شکل کند.

البته در بسیاری از موارد ترامپ نخواهد توانست به صورت یکجانبه وارد میدان شود و به تنهایی عمل کند. اگر او در انتخابات پیروز شود، شانس با جمهوریخوهان یار خواهد بود و آن ها کنترل کنگره را نیز در دست خواهند گرفت.

اکثریت نمایندگان جمهوریخواه تمایل دارند تا ترامپ را در اجرای افکارش همراهی کنند، مانند: همراهی در قضیه تغییر مقررات مربوط به محیط زیست و اماکن کاری، کاهش مالیات به منظور اینکه بدهی ها به شدت افزایش یابد و همچنین انتصاب قضات دیوان عالی کشور که مخالف حق سقط جنین زنان هستند.

اما شرایطی را تصور کنید که ترامپ با یک کنگره دموکرات روبرو شود. در این صورت مشکلات ترامپ دو چندان می شود.

رئیس جمهور مامورین مربوط به مدیریت بودجه، دادستان کل و رئیس سیا را نصب می کند. در نظام آمریکا قلمرو اقدامات اجرایی به طور چشمگیری گسترده است. ما در بسیاری از موارد از باراک اوباما نیز درخواست کریدم تا در مورد اقدامات و استاده از این دترسی ها پاسخگو باشد حتی در مواردی که خود ما با او موافق بودیم. اما ترامپ می تواند پا را از این هم فراتر نهد و دسترسی های بیشتری را طلب کند.

آیا ترامپ قصد دارد تا توافقنامه های بین المللی قدیمی را فسخ کند؟ آیا او قصد دارد تا میلیون ها نفر از افراد مقیم را از آمریکا بیرون کند؟ یا اینکه تعرفه های وحشتناکی برای اجناس و خدمات تعریف کند؟ تروریست ها را شکنجه کند؟ او می تواند رسانه ها را محدود کند تا آن ها نتوانند اخبار مربوط به فعالیت های پنهانی او را پوشش ندهند؟ بله کاملا درست است او می تواند تمام این کارها را انجام دهد.

آیا ترامپ می تواند از دولت برای پیشبرد اقدامات تجاری خود سوء استفاده کند و هر زمان که احساس نگرانی کرد رقبای خود را به عنوان دشمن قلمداد کرده و آن ها را از دور خارج کند؟ البته که می تواند.

با اشاره به تمامی این موارد عدم توجه به خساراتی که ترامپ ممکن است به ایالات متحده آمریکا وارد آورد بی احتیاطی محض محسوب می شود. بیشتر این بی احتیلاطی ها مربوبط به شخصیت ترامپ است تا اقداماتی که وی قصد انجام آن را دارد.

نژاد‌پرستی و بی احترامی ترامپ به زنان می تواند موجب تقویت موضع افراط گرایانی شود که در حال حاضر در حاشیه سیاست های آمریکا قرار دارند.

دروغ های ترامپ و نظریه های توطئه او می تواند گفتمانی را در آمریکا مشروع سازد که تا امروز به حاشیه رانده شده بود. حیطه فعالیت یک ترامپِ رئیس جمهور نباید نادیده انگاشته شود.

ترامپ در برخی از موارد تلاش کرده تا نیات خود را پنهان سازد و خود را پاک و صادق نشان دهد مخصوصا در مواردی که قدرت رئیس جمهور در اجرای آن ها بسیار کارآمد است.

امیدواریم قبل از رای دادن به ترامپ نیات اصلی وی را درک کرده باشید.