به گزارش افکارنیوز،

 کشتی زنانی که به منظور شکست محاصره عازم غزه شد و به سوی دریای مدیترانه و نوار غزه در حال حرکت بود توسط نیرو های دریایی ارتش رژیم صیهونیستی توقیف شد.

زنانی که در این کشتی حضور داشته بی صبرانه در انتظار بازدید از مردمی که در نوار غزه چشم به راه آن ها بودند داشتند. برخی از فلسطینی ها نیز شب را در کنار ساحل گذرانیده بودند تا در لحظه ورود کشتی به سواحل غزه، در آنجا حضور داشته باشند.

با این وجود ترتیب دهندگان سفر این کشتی شب گذشته ارتباط خود را با مسئولین کشتی «زیتونه» از دست دادند. سفارت آمریکا اعلام کرد که این کشتی مورد رهگیری نیروهای اسرائیلی قرار گرفته و توقیف شده است.

نیروهای صیهونیستی کنترل این کشتی را در دست گرفتند و مسیر آن را به اجبار به سوی بندر اشداد در اسرائیل تغییر دادند.

نیروهای اسرائیلی با «آن رایت» دیپلمات اسبق آمریکایی و دیگر زنانی که در این کشتی حضور داشتند هیچ تماسی نداشته اند و هنوز کسی نمی داند که آن ها را دقیقا به کجا منتقل کرده اند.

طی کنفرانس رسانه ای که جنبش ضد جنگ «کد پینک» آن را برگزار کرد بر موضوعات زیر تاکید شد:

«اول از همه باید این موضوع را مورد تاکید قرار داد که این اقدام در آب های بین المللی صورت گرفته است و این اقدام اسرائیل به هیچ وقت قانونی و قابل توجیه نبوده است. اسرائیلی ها سوابق وحشتناک مشابهی دارند با این رفتار خود چراغ سبزی را به دیگر ملل برای یورش به کشتی های غیرنظامی در آب های بین المللی نشان می دهند.

کشتی زیتونه برای انتقال کمک های مادی به سوی غزه حرکت نکرده بود. اما نیروهای اسرائیلی بر این باوربودند که این کشتی قصد حمل سلاح و مهمات به غزه داشته است.

مالک این کشتی یک اسرائیلی است. و رهبری ای ناو کوچک را آن رایت که یک دیپلمات کارکشته آمریکایی و یک فعال سیاسی بود به صورت داوطلبانه بر عهده داشته است. در کنار رایت سه نماینده پارلمانی، یک ورزشکار المپیک، و «لاورت میرید میگور» برنده جایزه صلح نوبل نیر حضور داشته اند.

این افراد هیچ حرکت خشونت آمیزی نسبت به نیروهای صیهونیستی انجام ندادند ولی قصد داشتند تا از محاصره اسرائیلی ها بیرون بیایند. 

زمانی که نیروهای دریایی رژیم صیهونیستی قصد ورود به کشتی و رهگیری آن را داشتند، رایت توانست از این صحنه فیلم برداری کند و از این طریق اعلام کند که نیروهای اسرائیلی آن ها را با به کارگیری زور دستگیر کرده اند.

جنبش ضد جنگ کد پینک از مردم آمریکا خواسته است تا با باراک اوباما رئیس جمهور و جان کری وزیر امور خارجه این کشور تماس بگیرند و از آنان درخواست کنند تا دولت آمریکا رژیم صیهونیستی را مجبور به استرداد مسافرین کشتی زیتونه کند. آن ها همچنین از دولت آمریکا خواسته اند تا تحقیقات خود را به منظور شفاف سازیِ علل دستگیری مسافرین و رهگیری این کشتی آغاز نمایند.»