به گزارش افکارنیوز،

 شهروندان عراقی در تظاهرات خود از دولت ترکیه خواستند تا نیروهای نظامی خودش را از منطقه بعشیقه در استان نینوا در شمال عراق خارج کرده و به نقض حاکمیت این کشور پایان دهد.

شرکت کنندگان در تظاهرات علیه نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه شعار می دادند.

آنها همچنین با شعار "ترکیه برو بیرون" خواهان خروج نیروهای ترکیه از عراق شدند.

دولت عراق روز پنجشنبه درخواست برگزاری جلسه ای اضطراری را به شورای امنیت برای بررسی نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه و دخالت آنکارا در امور داخلی عراق ارایه کرد.

دولت، پارلمان و مسئولان و شخصیت‌های مختلف عراقی تاکنون بارها با محکوم کردن ورود نیروهای نظامی ترکیه به شمال عراق تأکید کرده‌اند که این نیروها باید به نقض حاکمیت عراق پایان دهند اما در مقابل دولت ترکیه بر تداوم حضور این نیروها در شمال عراق تأکید کرده است.

این امر باعث تنش بی‌سابقه‌ای در روابط دو کشور شده است.

تنش بین دوطرف در خصوص آزادسازی شهر موصل در شمال عراق از دست داعش بالا گرفته است.

درحالی که دولت عراق و نیروهای الحشد الشعبی بر حضور خود در عملیات آزادسازی شهر موصل تأکید می‌کنند؛ دولت ترکیه این مشارکت را به‌زعم خود کمک به برقراری صلح ندانسته است.

این درحالی است که نیروهای الحشد الشعبی عراق اعلام کرده‌اند که با نیروهای ترکیه نظیر نیروهای اشغالگر و متجاوز برخورد خواهند کرد.

در پی مخالفت ترکیه برای خارج‌کردن نیروهایش از شمال عراق عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق نیز به دولت ترکیه هشدار داد که "صبر عراقی‌ها اندازه‌ای دارد".

وی تأکید کرد: هر کس فکر می‌کند که عراق ضعیف است، اشتباه می‌کند و عراق از حاکمیت و امنیت خود دفاع خواهد کرد. از ترکیه می‌خواهیم که در مواضع خود بازنگری کرده و فوری نیروهای خود را خارج کند.

اتحادیه عرب نیز روز جمعه دخالت ترکیه در خاک عراق را رد و حمایت خود از امنیت، ثبات و وحدت این کشور را اعلام داشت و وعده داد که تلاش ها و مذاکراتش با کشورهای جهان و سازمان های بین المللی برای فشار بر آنکارا به منظور پایان دادن به نقض حاکمیت عراق را افزایش دهد.