به گزارش افکارنیوز،

 قطعنامه مورد پیشنهاد روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد که در آن مسکو خواستار تخلیه تروریست‌های جبهه النصره از حلب به‌منظور تحقق صلح و ثبات در این منطقه شده بود، با مخالفت اعضای این شورا مواجه شد. علت وتوی پیشنهاد فرانسه از سوی روسیه این‌ است که در پیش‌نویس فرانسه مساله مقابله با شورشیان مرتبط با جبهه النصره به اندازه کافی لحاظ نشده است.

 

 

 در پی وتوی پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه درباره حلب، قطعنامه پیشنهادی روسیه نیز در این خصوص نتوانست نظر شورای امنیت را به خود جلب کند. اکنون در شورای امنیت جنگ قطعنامه‌ها به راه افتاده و نزاع از سوریه به صحن شورای امنیت رسیده است. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، قطعنامه پیشنهادی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد که در آن مسکو خواستار خروج تروریست‌های جبهه النصره از حلب به منظور تحقق صلح و ثبات در این منطقه شده بود، با مخالفت اعضای این شورا مواجه شد و نتوانست برای تصویب رای لازم را به دست آورد. روسیه این پیش‌نویس را به‌عنوان جایگزینی برای طرح پیشنهادی فرانسه به منظور حل بحران در حلب ارائه کرده بود. علت وتوی پیشنهاد فرانسه از سوی روسیه این‌ است که در پیش‌نویس فرانسه مساله مقابله با شورشیان مرتبط با جبهه النصره به اندازه کافی لحاظ نشده است. در جریان رای‌گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه تنها چهار کشور از ۱۵ عضو دائم و غیردائم شورای امنیت به آن رای مثبت دادند. در جریان این رای‌گیری همچنین ۹ کشور به طرح روسیه رای مخالف و دو کشور نیز رای ممتنع دادند. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده بود، متن قطعنامه پیشنهادی فرانسه پیچیدگی اوضاع در منطقه را نادیده گرفته و این تصویر را به دست می‌دهد که سوریه و روسیه رویکردی تهاجمی دارند.

 

واکنش‌ها به قطعنامه‌ها

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه گفت: سرنوشت حلب و مردم آن در بوته آزمایش قرار گرفته چراکه تصویب نشدن این قطعنامه هدیه‌ای به تروریست‌هاست. آیرو در سخنرانی خود در شورای امنیت بر لزوم تلاش جامعه جهانی برای اتخاذ تصمیمات سخت به‌طوری که جنایتکاران جنگی از مجازات طفره نروند،‌ تاکید کرد و مدعی شد: هر کسی که با نظام سوریه همدست است باید عواقب آن را بپذیرد. وزیر خارجه فرانسه افزود تعیین مقرهای تروریست‌ها و جدا کردن آنها همان‌طور که روسیه خواسته اقدامی غیرممکن است.

متیو ریکرافت، نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز گفت: «استفاده روسیه از حق وتو برای مانع‌تراشی در تصویب طرح فرانسه تحقیر عضویت دائم در شورای امنیت است.» سفیر انگلیس در اظهارات خود گفت: «نمی‌توانم به خاطر این کار سفیر روسیه از او تشکر کنم. روس‌ها خودشان را منزوی کردند و هیچ تعجبی از آنها نیست که خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.» سفیر انگلیس در سازمان ملل طرح روسیه را طرحی ننگین و شکست خورده خواند. نماینده دائم روسیه در سازمان ملل خطاب به انگلیس گفت: «انگلیس باید از حمایت خود از تروریست‌ها در سراسر جهان و مداخله در امور داخلی کشورها دست بردارد.» چورکین در واکنش به این موضع‌گیری انگلیس، خواستار آن شد که دولت لندن از حمایت از شبکه‌های تروریستی بپرهیزد و عادت‌های استعماری‌ خود را کنار بگذارد و جهان را در صلح رها کند تا شاید بدین ترتیب وضعیت بهتر شود.

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل که رئیس دوره‌ای شورای امنیت نیز هست بر لزوم تعهد اعضای شورا به روند سیاسی و انسانی و احیای ازسرگیری روند سیاسی تاکید کرد. وی در سخنرانی خود قبل از رای‌گیری گفت: «ما همه می‌دانیم که طرح روسیه تصویب نخواهد شد. اما در مورد طرح فرانسه نیز که مبتنی بر تبلیغات است آن نیز شکست خواهد خورد چرا که در برگیرنده ایجاد منطقه پرواز ممنوع است که موضوعی روشن نیست. ایجاد منطقه پرواز ممنوع طبق این پیش نویس به شرق و غرب حلب امتداد می‌یابد در حالی که پیش‌نویس روسیه زمینه گسترده‌ای برای توقف درگیری‌ها دارد.» تنها چهار عضو شورای امنیت یعنی روسیه، چین، ونزوئلا و مصر به پیش‌نویس طرح روسیه رای مثبت دادند. ۹ کشور با آن مخالفت کرده و دو کشور دیگر رای‌ ممتنع دادند.