به گزارش افکارنیوز،

 دیوید آلبرایت، رئیس اندیشکده علوم و امنیت بین الملل که نقش گسترده ای در فضاسازی علیه برنامه هسته ای ایران داشته در نشستی روز سه شنبه گفت که دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا سیاست مخفی کاری در قبال برجام را ادامه می دهد. 

آقای «آلبرایت»، در نشست روز سه شنبه در دانشگاه «جرج واشنگتن» درباره توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 با تکرار ادعاهای قبلی گفت که دولت اوباما به صورت مخفیانه به ایران اجازه ذخیره مقادیر زیادی اورانیوم در اشکال مختلف، فراتر از سقف مورد توافق در برجام را داده است.

آقای آلبرایت این ادعا را در ادامه گزارشی مطرح کرده که ماه گذشته موسسه تحت هدایتش منتشر کرد. این گزارش ادعا می کند ایران از معافیت هایی فراتر از برجام به ویژه در بخش غنی سازی برخوردار و از محدودیت های میزان نگهداری اورانیوم با درصد غنای پایین در تأسیسات هسته ای خود معاف شده است.

گزارش اندیشکده علوم و امنیت بین الملل ادعا می کند کمیسیون مشترک برجام که آمریکا یکی از اعضای آن است در راستای لغو تحریم های ایران در روز اجرای این توافق هسته ای به ایران اجازه داده از سقف نگهداری 300 کیلوگرم اورانیوم کم غنای تعیین شده در برجام فراتر برود.

گزارش این اندیشکده آمریکایی همچنین به یکی از موارد اختلاف نظر قبلی بین ایران و گروه 1+5 برای اجرای برجام، یعنی موضوع پسماندهای باقی مانده در خطوط فراوری ایران اشاره کرده و نوشته بود که در توافق هسته ای درباره این پسماندها و اینکه آیا آنها در حسابرسی آژانس محاسبه می شوند یا خیر صحبتی به میان نیامده است. 

آلبرایت در نشست روز سه شنبه در همین باره گفت: «دولت همیشه به من می گوید که اعداد را فراموش کرده است، اما من فکر می کنم که آنها تمایل چندانی به انتشار اطلاعات ندارند.»

وی همچنین ادعا کرد که ایران می تواند «چندین تُن پسماند (اورانیوم کم غنا)» را در تأسیسات هسته ای خود نگهداری کند، اما دولت آمریکا از افشای این رقم خودداری می کند. 

وی گفت: «دولت از پاسخ به هر سوالی در این باره خودداری کرده و ما حتی یک جواب مناسب درباره اینکه ما در اینجا درباره چه عدد و رقمی صحبت می کنیم، دریافت نکرده ایم. آیا این رقم ها، جزئی هستند یا محسوس؟»