به گزارش افکارنیوز،

اظهارات روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خطاب به حیدرالعبادی نخست وزیر عراق مبنی بر اینکه: «باید حد و حدود خودت را نگه داری، ما عملیات خود را در شمال عراق ادامه می دهیم»، واکنش تند مسئولان عراقی را به دنبال داشت و بر شدت مجادلات لفظی بین دو طرف افزود.

عراقی ها تازه ترین اظهارات رهبران ترکیه، به ویژه  اظهارات روز دوشنبه اردوغان را توهین تلقی کرده و مسئولان عراقی به شدت به آن واکنش نشان دادند و به این ترتیب  مجادلات لفظی میان بغداد و آنکارا به نوعی جنگ سرد میان دو کشور تبدیل شد.

بی توجهی ترکیه به حق حاکمیتی عراق

استقرار نیروهای نظامی ترکیه در شمال عراق ر حالی است که آنکارا با این اقدام حق حاکمیتی عراق را نادیده گرفته است و علاوه بر این اکنون در در آستانه آغاز عملیات آزادسازی موصل به لزوم مشارکت در این عملیات اشاره دارد.

پاسخ العبادی به اردوغان

اردوغان روز دوشنبه در واکنش به اظهارات نخست وزیر عراق مبنی بر لزوم خروج نظامیان ترکیه از خاک عراق، خطاب به وی گفت: 'حد خود را بدان.

پس از این اظهارات، حیدرالعبادی بعد از ظهر سه شنبه در اظهاراتی طعنه آمیز گفت: ما سرزمینمان را با تکیه بر جوانان و مردانمان آزاد خواهیم کرد، نه با اسکایپ.

دفتر العبادی نیزبا صدور بیانیه ای اظهارات اردوغان را غیر مسئولانه برشمرده و تاکید کرد که دیگر گفت وگو با طرف ترک فایده ای ندارد.

دفاع حقوقدانان عراقی از العبادی پس از انتقادهای داخلی

کانون حقوق دانان عراقی روز سه شنبه در پی اظهارات اردوغان خطاب به العبادی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:  با وجود انتقاد از العبادی در مسائل داخلی اکنون در برابر ترکیه در کنار او می ایستیم و از نخست وزیر دفاع خواهیم کرد.

پاسخ‌های تند و کوبنده مسئولان عراقی به اردوغان

رسانه های عراقی روز گذشته در پی اظهارات اردوغان ، به انتشار پاسخ هایی پرداختند که تندتر و گزنده تر از اظهارات اردوغان و سایر مقام های ترکیه بود.

یکی از تندترین اظهارات مزبور از سوی حنان الفتلاوی عضو جریان اصلاح در پارلمان عراق بیان شد با این مضمون که وی از اردوغان خواست برای سربازانش تابوت های چوبی آماده کند.

همام حمودی نائب رئیس پارلمان عراق نیز با اشاره به تکاپوی دشمنان عراق برای شکست آن گفت: کشوری که قدرت و اراده اش برگرفته از امام حسین (ع) است، شکست نخواهد خورد.

زینب عارف البصری از دیگر نمایندگان پارلمان عراق از ائتلاف ملی، در واکنش به اظهارات اردوغان، اخراج سفیر ترکیه را خواستار شده و تاکید کرد که عراق بخشی از ولایت عثمانی نیست.

اکرم الکعبی دبیر کل النجباء از گروه های بزرگ الحشد الشعبی نیز آمادگی برای رویارویی با بلند پروازی های ترکیه را خواستار شد. این واکنش ها به اینجا ختم نشد بلکه احمد الکنانی یک عضو ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق، اظهارات اردوغان را گستاخانه برشمرد.

هادی العامری دبیرکل سازمان بدر که شاخه نظامی آن اصلی ترین عنصر تشکیلات الحشدالشعبی است،  از دیگر مسئولان عراقی بود که به اظهارات رئیس جمهور ترکیه واکنش نشان داده و به طور تلویحی اردوغان را متوهم دانسته و گفت عراق لقمه آسانی برای زیاده خواهی های برخی نیست.

قیس الخزعلی دبیر کل اهل الحق و احمدالاسدی سخنگوی الحشد الشعبی از دیگر شخصیت های عراقی بودند که به اظهارات اردوغان واکنش نشان داده و اظهار داشتند، عراقی ها از مرزهای خود دفاع کرده و هزینه آن را می دهند و به اردوغان اجازه نخواهند داد به کشور بزرگی مانند عراق تجاوز کند.

این مسئولان عراقی دستگاه دیپلماسی کشورشان را به نمایش عظمت عراق و سعه صدر عراقی ها در این موضوع فراخواندند.

حضور نظامیان ترک در بعشیقه

موضوعی که به محور بحث و کشمکش بین بغداد و آنکارا تبدیل شده است ، حضور نیروهای نظامی ترکیه در بعشیقه واقع در شمال موصل است زیرا این نیروها از یک سال پیش در آنجا حضور دارند در نتیجه بغداد بارها از دولت ترکیه خواست نیروهای خود را از این منطقه خارج کند اما بی توجهی ترکیه به خواست دولت عراق در نهایت موجب شد که عراق دوبار به شورای امنیت شکایت کند.

عراق اخیرا شورای امنیت را به برگزاری نشست فوق العاده برای رسیدگی به موضوع حضور نظامیان ترک در شمال کشور فراخواند. تعداد نیروهای نظامی ترک که در شمال عراق مستقر شده اند دو هزار نفر است که بیش از 500 نفر از این نیروها در یک پایگاه در بعشیقه مستقر هستند.

آمریکا عضویت ترکیه در ائتلاف علیه داعش را تکذیب کرد

ترکیه در حالی مدعی است که هدف از استقرار نیروهای نظامی در شمال عراق مشارکت در عملیات آزادسازی موصل در قالب ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا است که واشنگتن ادعای آنکارا مبنی بر عضویت در این ائتلاف  را رد کرده است. علاوه بر این واشنگتن اعلام کرد که آنکارا را به خارج کردن نیروهایش از شمال عراق فرا خوانده است.