به گزارش افکارنیوز،

 اسناد جدید منتشر شده در وبگاه افشاگر «ویکی لیکس» نشان می‌دهد که مقام‌های ارشد کاخ سفید در زمان ریاست «جورج دابلیو بوش» در خفا به «باراک اوباما» رییس جمهور کنونی این کشور در نوامبر سال 2008 توصیه کرده بودند تا با گفتگو با دولت وقت عراق پیرامون ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور تا چند سال دیگر، موافقت کند اما تیم اوباما با این درخواست مخالفت کرد.

این توافق که «موافقت نامه وضعیت نیروها» نام دارد، مبدل به موضوع مورد رقابت در سال‌های اخیر شده است به طوری‌ که تیم بوش کماکان تاکید دارد اوباما می‌توانست آنرا تمدید نماید اما هواداران اوباما  نیز اصرار می‌ ورزند که چنین موردی ممکن نبود.

«داگلاس لوت» مشاور ارشد امنیت بوش در امور عراق در یازده نوامبر در رایانامه‌ای بدین موضوع اشاره می ‌کند که مقام‌های ارشد عراقی مدعی هستند که اوباما از طرح موافقتنامه وضعیت نیروها که رییس جمهور بوش آن را امضا کرد، حمایت نخواهد کرد .

البته اوباما به طور علنی هرگز جزئیات موجود در این زمینه را تا زمانی که این توافقنامه به طور رسمی چند روز بعد یعنی در 17 نوامبر خاتمه یافت، اشاره‌ای نکرد.

 

این توافقنامه امکان حضور نیروهای آمریکایی در عراق را همراه با مصونیت‌های حقوقی تا 31 دسامبر سال 2011 امکان پذیر ساخت.

پولتیکو با اشاره به عدم ارسال تقاضانامه اوباما به کنگره برای تصویب این توافقنامه نوشت : اوباما این توافقنامه را ‌که هنوز موضوعی بحث برانگیز می‌باشد، تمدید نکرد و تمامی نیروهای آمریکایی در عراق را قبل از خاتمه سال 2011 از این کشور خارج ساخت.