به گزارش افکارنیوز،

به نقل از رویترز، «رودریگو دوترته،» رئیس‌جمهور فیلیپین، امروز (سه‌شنبه)، در اظهارات جدید خود علیه واشینگتن تهدید کرد اگر به مدت کافی در این سمت باقی بماند، قرارداد دوجانبه دفاعی با آمریکا را لغو خواهد کرد. 

 

دوترته این اظهارات را پیش از عزیمت به ژاپن، یکی از هم‌پیمانان آمریکا، بیان کرد. تنش‌های اخیر میان واشینگتن و مانیل وعلاقه‌مندی دوترته به بهبود روابط با چین، رقیب قدرتمند ژاپن در منطقه جنوب‌شرق آسیا، باعث نگرانی توکیو شده است. 

 

دوترته با تأکید بر اینکه فیلیپین قرار نیست به جنگ بپردازد، اظهار داشت مانیل نیازی به نیروهای نظامی خارجی ندارد.

 

دوترته با وعده کاهش جرم و مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر و پاکسازی کشور از وجود آنان، موفق شد حدود ۵ ماه پیش در انتخابات ریاست‌جمهوری فیلیپین پیروز شود. بر اساس اعلام پلیس فیلیپین، طی چند ماهی که از ریاست‌جمهوری دوترته گذشته‌است، بیش از ۳۵۰۰ نفر در ارتباط با قاچاق مواد مخدر کشته شده‌اند و همین رویکرد دوترته در مبارزه با مواد مخدر مورد انتقاد غرب و بویژه آمریکا قرار گرفته است. 

 

رئیس‌جمهور فیلیپین اخیراً نیز به دلیل سخنان تند و اهانت‌آمیزش به باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، خبرساز شده بود.  وی چندی پیش اوباما را «حرام‌زاده» خوانده و گفته بود اگر رئیس‌جمهور امریکا مسئل بحث‌برانگیز مبارزه با قاچاق مواد مخدر در فیلیپین را در جلسه برنامه‌ریزی‌شدۀ بین سران دو کشور مطرح کند، به او ناسزا خواهد گفت.  توهین رئیس‌جمهور فیلیپین به اوباما، باعث لغو نشست آنان شد.