به گزارش العالم، در این مبادله تاریخی که طی ۲ مرحله انجام می شود، قرار است همه زنان اسیر فلسطینی که شمار آنها ۲۷ تن است، از زندانهای رژیم اشغالگر آزاد شوند.

افراد زیر از جمله مهمترین اسرایی هستند که قرار است از زندانهای رژیم اشغالگر آزاد شوند:نائل البرغوثی: از اهالی روستای کوبر نزدیک شهر رام الله در کرانه باختری است؛ که در سال ۱۹۷۸ بازداشت شد.

وی قدیمی ترین اسیر فلسطینی، و همچنین قدیمی ترین اسیر سیاسی در دنیا است که از سوی رژیم اشغالگر متهم به دست داشتن در قتل یک نظامی این رژیم است.

یحیى السنوار: موسس یک دستگاه امنیتی موسوم به مجد است. وی از مهمترین رهبران نظامی جنبش حماس است که بارها توسط رژیم اشغالگر بازداشت شد. آخرین مورد بازداشت وی در سال ۱۹۸۷ بود.

رژیم اشغالگر السنوار را در ارتباط با عملیاتی که منجر به هلاکت ۲ نظامی این رژیم شد، به ۴ بار زندان ابد محکوم کرده است. محمد السنوار برادر وی نیز از جمله کسانی است که نام او در عملیات به اسارت گرفتن شالیط مطرح شده است.

روحی مشتهى: از رهبران جنبش حماس و از موسسان گردانهای قسام شاخه نظامی جنبش حماس است که از سوی رژیم اشغالگر به ۳ بار زندان ابد محکوم شده است. وی پس از آزادی به غزه باز خواهد گشت.

جهاد یغمور: از رهبران جنبش حماس، و ساکن قدس شرقی است. وی نیز چندین بار به دلیل کشتن یک نظامی رژیم اشغالگر به زندان ابد محکوم شده است. یغمور پس از آزادی به خارج از سرزمین فلسطین تبعید می شود.

سلیم الکیالی: از اعضای بارز جنبش فتح و از ساکنان شهر غزه است. وی در سال ۱۹۸۳ بازداشت شد. رژیم اشغالگر وی را به دلیل دست داشتن در حمله ای که منجر به کشته شدن ۲ نظامی رژیم اشغالگر شد، به ۳ باز زندان ابد محکوم کرده است.

احمد ابو حصیرة: از رهبران جنبش جهاد اسلامی است. وی در سال ۱۹۸۱ به دلیل مشارکت در عملیات علیه رژیم اشغالگر به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

محمد الشراتحة: عضو بارز گردانهای القسام و از ساکنان اردوگاه جبالیا در شمال غزه است. وی نیز به ۳ بار زندان ابد محکوم شده است.

ولید انجاص: از ساکنان روستای خبره بنی حارثدر کرانه باختری است. وی به دلیل دست داشتن در عملیاتی در قدس و کشتن ۱۱ صهیونیست به زندان ابد محکوم شده است.

نصر یتایمة: از ساکنان طولکرم در کرانه باختری. وی به اتهام طرح ریزی انفجار هتل باراک در سال ۲۰۰۲ به زندان ابد محکوم شد.

کریستین البندک: عضو مسیحی گردانهای شهدای الاقصی وابسته به جنبش فتح، و از ساکنان بیت لحم در کرانه باختری است. وی به دلیل مشارکت در عملیات و کشتن چند صهیونیست در سال ۲۰۰۲ به زندان ابد محکوم شد.

عبد العزیز صالحة: از ساکنان روستای دیر جریر در کرانه باختری است که در سال ۲۰۰۱ به اتهام به هلاکت رساندن چند نظامی صهیونیست به زندان ابد محکوم شد.

خانم أحلام التمیمی: از اعضای گردانهای القسام است که به دلیل مشارکت در عملیات انتحاری در قدس، به ۱۶ سال زندان محکوم شد.

آمنة منى : از ساکنان قدس است که در سال ۲۰۰۱ به اتهام مشارکت در قتل یک صهیونیست به زندان ابد محکوم شد.