به گزارش فارس، "اسپیرو" یکی از برپا کنندگان اصلی قیام "بازار بورس لندن را تسخیر کنیم" در گفتوگو با خبرنگار بینالملل خبرگزاری فارس، آخرین وضعیت این قیام را تشریح کرد که متن کامل این گفتوگو به شرح زیر است:

سلام؛ لطفا خودتان را معرفی و آخرین وضعیت قیام را تشریح کنید؟
اسپیرو: من " اسپیرو " هستم ۲۷ سالمه و از ابتدای این اعتراضات درگیر آن بوده‌ایم. چند هفته پیش از طریق اینترنت یک گروه تشکیل دادیم و در حال حاضر هزاران نفر حامی در فیس بوک داریم و روز گذشته ۴ هزار نفر ما را در مقابل بازار بورس لندن همراهی کردند که واقع در شهر لندن است.

امروز روز دوم قیام لندن است شب گذشته چگونه گذشت؟
اسپیرو: ما یک کمپ را در این منطقه راه‌اندازی کردیم که این کمپ در حال حاضر حدود ۱۰۰ چادر دارد که به افرادی که دیشب را اینجا سپری کردند، ‌ خدمات می‌دهد.

آیا برای هماهنگی تشکیل جلسه می‌دهید؟
اسپیرو: بله. ما روز گذشته جلسات‌مان را برگزار کردیم. جلساتی که کاملا دموکراتیک است و تمام تجمع‌کنندگان می‌توانستند صحبت‌ها را بشنوند و نظر خود را منعکس کنند.

شما گفتید یک گروه را تشکیل دادید این گروه چه کسانی و با چه انگیزه‌هایی هستد؟
اسپیرو: ما شهروندان عادی انگلیسی هستیم که انگیزه خود را از قیام مردمی وال استریت گرفتیم. در ابتدا ما یک صفحه فیس بوک با نام " بازار بورس لندن را تسخیر کنید " ایجاد کردیم بعد از آن مردم در صفحه فیس بوک به ما ملحق شدند ما ایمیل‌های زیادی را دریافت کردیم.
این افراد از قشرهای مختلف مردم انگلیس بودند. دانشجویان، کارکنان دولت، افرادی که به دلیل سیاست های ریاضتی دولت کار خود را از دست داده بودند و افرادی که بدنبال احقاق دموکراسی در کشورشان هستند.

انگیزه شما برای ایجاد چنین گروهی چه بوده است و آیا نگران دستگیر شدن نبودید؟ با توجه به اینکه اطلاع دارم سیستم امنیتی در انگلیس بسیار شدید است و با مخالفان و معترضین به سیاست دولت به شدت برخورد می‌شود.
اسپیرو: بیکاری در اوج خود است در حال حاضر. چپاول بانک‌ها عامل دیگری بود که ما به این نتیجه رسیدیم که برای احقاق حق خود باید مبارزه کنیم. ما دیگر نمی‌توانیم ببینیم که بانک‌ها سودهای کلانی را به جیب می‌زنند و خون مالیات دهندگان را می‌مکند. دیگر کارد به استخوان رسیده است و ترسی از دستگیری نداریم.

برخورد پلیس با شما چگونه است؟
اسپیرو: روز گذشته حضور پلیس بسیار گسترده بود ولی به دلیل اینکه معترضان به صورت صلح‌آمیز اعتراض می‌کردند پلیس بهانه‌ای برای مداخله نداشت.

امروز روز دوم اعتراضات انگلیس است، چند نفر شب را در خیابان گذراندند و با سرمای دیشب لندن چه کار کردند؟
اسپیرو: در حال حاضر ما موفق به برپایی ۱۰۰ چادر شدیم و حدود ۲۰۰ نفر شب را در خیابان گذراندند در رابطه با سرمای هوا شب گذشته سرد بود ولی معترضین خود را آماده این سرما کرده بودند و لباس گرم و کیسه خواب با خود آورده بودند ضمن اینکه ما دو موتور برق پیش‌بینی کرده بودیم برای تامین برق و یک منطقه آشپزخانه ایجاد کرده‌ایم که متحصنین بتوانند غذای خود را تامین کنند و بخش رسانه‌ای داریم که بتوانیم اخبار را منتشر کنیم.

برخی می گویند که انگلیس برای زندگی خیلی سخت شده است یک روزنامه انگلیسی هم در مقاله ای نوشته بود که انگلیس به جهنمی برای زندگی تبدیل شده است. آیا مشکلات اقتصادی تا این حد زیاد است؟
اسپیرو: از سال ۲۰۰۸ تا کنون شرایط اقتصادی در انگلیس برای مردم روز به روز بدتر شده. فقیرها فقیرتر و پولدارها پولدارتر شده‌اند. من این مقاله‌ای که شما می‌گویید را نخوانده‌ام. ولی این مسئله واقعیت دارد که انگلیس تبدیل به جهنمی برای شهروندان خود شده است. بانک‌ها میلیاردها پوند درآمد دارند در صورتی که مردم مایحتاج روزانه خود را به سختی فراهم می‌کنند.

شما فرمودید بانک‌ها سود کلانی به جیب می‌زنند مسئولان این بانک‌ها چه افرادی هستند و سود کلان آنها صرف چه هزینه‌هایی می‌شود؟
اسپیرو: در سال ۲۰۰۸ وقتی بانک‌ها در حال ورشکستگی بودند، دولت انگلیس اعلام کرد که باید از بانک‌ها حمایت شود و مالیات دهندگان انگلیسی روزانه ۱.۳ تریلیون پوند از محل مالیات خود به بانک‌ها می‌دادند برای نجات بانک‌ها. البته این مشکل تنها مشکل انگلیس نیست این اتفاق در یونان، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و همچنین اعتراضات هم جهانی شده برای اینکه مشکل، مشکل جهانی شده است.

شهروندان لندن در مرکز شهر جمع شدند و نسبت به سیاست‌های دولت اعتراض می‌کنند آیا این اعتراض تنها نظام سرمایه‌داری است؟
اسپیرو: این مشکلاتی که اشاره کردید مشکلات اصلی مردم انگلیس بود. برای اینکه متوجه بشوید که نظام اقتصادی دچار مشکل شدید است، لازم نیست یک اقتصاد دان باشید و می‌توانید به وضوح مشکلات را ببینید و این نظام و چرخ این نظام به نفع مردم نمی‌چرخد.

اگر مشکلات اقتصادی برطرف شود و دولت انگلیس میلیون‌ها پوند را هزینه کشتن مردم در افغانستان و عراق کنند، شما با این مسئله مشکلی ندارید؟
اسپیرو: البته که ما با لشگر کشی به عراق و افغانستان و کشتن مردم بی‌گناه مشکل داریم. ما به شدت با این سیاست‌ها مخالفیم. دولت انگلیس میلیون‌ها پوند هزینه جنگ عراق و افغانستان کرده است در حالی که در آن واحد اعلام می‌کند که پول کافی برای سیستم بهداشت و درمان و آموزش مردم انگلیس ندارد.
ما علاوه بر اینکه نسبت به نظام سرمایه‌داری منتقدیم و خواستار برچیده شدن آن هستیم نسبت به سیاست‌های جنگ طلبانه هم معترضیم.

فارس: برنامه شما در شرایط کنونی چیست؟
اسپیرو: برنامه ما مقاومت و حضور بیشتر تا زمانی است که دولت حرفها ما را بشنوند و به آن عمل کند.