به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری روسیا سگودنیا روز دوشنبه با اعلام این خبر به نقل از روزنامه ساندی تایمز انگلیس نوشت: دو فروند از زیردریایی های روسی مستقر در دریای مدیترانه هسته ای طرح 971 یا «شوکا-ب» و یک فروند دیزلی طرح 877 یا «پالتوس» است.

 
این زیردریایی ها به موشک های کالیبر مجهز هستند که از پیشرفته ترین موشک های بالدار روسیه محسوب می شوند.
 
از این موشک ها که بردی حدود دو هزار کیلومتر دارد، تا کنون در حمله های روسیه به مواضع گروه تروریستی داعش در سوریه از طریق هواپیماها و ناوهای مستقر در دریاهای خزر و مدیترانه استفاده شده است. 
 
روسیه یک ناوگروه رزمی در دریای مدیترانه نزدیک سوریه مستقر کرده است که ناو هواپیمابر «آدمیرال کوزنتسف»، رزمناو اتمی پطر کبیر، ناوهای «سورومورسک» و «ویتسه آدمیرال کولاکوف» از جمله ناوهای روسی مامور خدمت در این یگان هستند.
 
مسکو که برای تامین امنیت دریای مدیترانه اهمیت زیادی قائل است، اعلام کرده که در حال برنامه ریزی برای ارتقای پایگاه پشتیبانی دریایی طرطوس سوریه به کاربرد نظامی و عملیاتی است. 
 
روسیه با استفاده از این پایگاه در مدیترانه ناوگروه دریایی مستقر کرده است که هر یگان پس از پایان ماموریت با ناوهای دیگری جایگزین می شود و به این ترتیب ناوگروه روسی همیشه با ماموریت دفاع از سواحل سوریه در این پهنه آبی مستقر است. 
 
وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که به زودی درخواست صدور مجوز پارلمانی برای ارتقای پایگاه نیروی دریایی طرطوس را به شورای فدراسیون این کشور ارائه خواهد کرد که پس از انتشار آن، سوریه نیز از موافقت با این اقدام خبر داد. 
 
این تصمیم پس از استقرار مجموعه سامانه دفاعی اس 300 روسیه در پایگاه طرطوس اعلام شده است که افزون بر تامین امنیت نیروهای این کشور، از یگان های ارتش سوریه در برابر حمله های هوایی ائتلاف آمریکایی ضدسوری حفاظت کند.