به گزارش افکارنیوز،

 این تازه ترین تغییر در پی رسوایی مرتبط با خانم «چوی سون سیل» است که به دلیل ارتباط با «پارک گئون هی» رئیس جمهوری کره جنوبی توانسته به اسناد محرمانه کشوری دست یابد.

البته صلاحیت نخست وزیر جدید را باید پارلمان این کشور مورد تایید قرار دهد و در صورتی که وی به این مقام برسد آن زمان مشخصا خانم «پارک» بار دیگر زمام امور را در اختیار خواهد گرفت و رئیس جمهور باقی خواهد ماند.

دستگیری خانم «چوی» اصلی ترین عامل پرونده رسوایی سیاسی و کناره گیری 10 مشاور رئیس جمهوری و نهایتا استعفای نخست وزیر و دو وزیر کابینه؛ نشان می دهد که رئیس جمهوری کره جنوبی علاقه ای به استعفا ندارد و همچنان می کوشد تا حکومت را اداره کند.

از «کیم بیونگ حون» نامزد جدید تصدی پست نخست وزیری به عنوان یک مشاور و مقام سیاسی با سابقه یاد می شود که در دوران زمامداری «روه مو هیون» رئیس جمهوری فقید کره جنوبی امور مربوط به رایزنی های سیاسی را بر عهده داشته است.

در واقع او تمامی اوضاع را تحت کنترل خواهد گرفت و خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی می نویسد که وی سپر بلای رئیس جمهوری است تا «پارک» با خیالی آسوده باقیمانده دوران حکومتی را سپری کند.

گزارش یادآور می شود که برخی در کره جنوبی بر این باورند که با روی کار آمدن «کیم» که قدرت زیادی در اختیار می گیرد، کشور در عمل دو رئیس جمهور خواهد داشت.

برخی از احزاب مخالفت دولت نیز گلایه کرده اند که رئیس جمهوری بدون مشورت با احزاب و گروه های در قدرت، اقدام به نامزدی «کیم» کرده و این روش درستی نبوده است.

گفته شده است که پس از تصویب پارلمان در زمانی مناسبت، خانم «پارک» علت انتخاب «کیم» به عنوان نخست وزیر را توضیح خواهد داد.

اگر نخست وزیر جدید روی کار بیاید آن زمان او قدرت خواهد داشت تا کابینه را مورد ترمیم قرار داده و تغییراتی در آن بدهد.