به گزارش افکارنیوز،

«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان صبح امروز

در حاشیه اجلاس سران کشورهای سازمان شانگهای با «رستم عظیم اف» معاون اول نخست وزیر ازبکستان ملاقات کرد.

عبدالله در ادامه افزود: شرکت‌های ازبکستان در بخش ساخت جاده تجربه خوبی‌ دارند و افغانستان آماده است از این ظرفیت استفاده کند.

رئیس اجرایی دولت افغانستان اظهار داشت: موقعیت افغانستان به عنوان نقطه اتصال به آسیای جنوبی و بندر چابهار می‌تواند زمینه مناسبی را برای استفاده از این فرصت‌ها فراهم سازد.

عبدالله با ابراز تشکر از معاون اول نخست وزیر ازبکستان از همکاری‌های این کشور با افغانستان در دوره‌های مختلف به نیکی یاد کرد و درگذشت «اسلام کریم اف» رئیس جمهور فقید این کشور را به وی و مردم ازبکستان تسلیت گفت.

عبدالله در ادامه از سخنان اخیر رئیس جمهور ازبکستان در رابطه با گسترش روابط اقتصادی با افغانستان استقبال کرد و خواهان فعال شدن کمیسیون‌های مشترک میان دو کشور شد تا روابط دو کشور در بخش‌های فرهنگی٬ اقتصادی و اجتماعی بهبود و استحکام یابد.

وی در ادامه تصریح کرد: دولت افغانستان برای عملی شدن وعده‌های خود در عرصه روابط اقتصادی٬ فرهنگی و داد و ستد تجاری آماده است توافقنامه‌های لازم را با ازبکستان امضا  کند.

عبدالله همچنین آمادگی دولت کابل را برای استفاده از خط آهن ازبکستان برای اتصال افغانستان به خط آهن بین‌المللی مطرح ساخت و بر همکاری مشترک برای استفاده از بورسیه‌های تحصیلی ازبکستان به دانشجویان افغانستانی تاکید کرد.

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان از حضور وزیر خارجه ازبکستان در کنفرانس بروکسل و کمک‌های این کشور به افغانستان سپاسگزاری کرد و پیشنهاد نمود تا در بخش روابط فرهنگی، هفته‌های فرهنگی مشترک میان دو کشور برگزار شود.

در این نشست معاون نخست وزیر ازبکستان، با حمایت از تلاش‌ها و دستاوردهای اخیر در افغانستان گفت: افغانستان و ازبکستان روابط تاریخی و فرهنگی دیرینه ای دارند و ازبکستان برای روابط خویش با افغانستان اهمیت فوق‌العاده ای قائل است.

رستم عظیم اف در ادامه افزود: در گفتگو با نمایندگان دولت افغانستان در عرصه‌های مختلف به ویژه در بخش تجاری به توافقات خوبی دست یافته ایم.

معاون نخست وزیر ازبکستان بر ساخت و توسعه جاده ها و خط آهن برای توسعه مناطق محروم تاکید کرد و ابراز داشت: کشورش آماده است در این عرصه‌ سرمایه گذاری و به افغانستان کمک کند.

رستم عظیم اف در ادامه اظهار داشت: ازبکستان آمادگی دارد زمینه عبور و انتقال کالا های تاجران افغانستانی را از طریق ازبکستان فراهم سازد. به زودی بخش اتاق های تجاری ازبکستان در کابل راه اندازی می شود تا زمینه مناسب برای تبادلات تجاری فراهم شود.

معاون نخست وزیر ازبکستان از توسعه راه ها و  وصل شدن منطقه به بندرهای مهم منطقه‌ای چون چابهار صحبت کرد و همچنین بر امتداد خط آهن به کابل و از کابل به قندهار تاکید کرد. 

معاون نخست وزیر ازبکستان در صحبت‌های خود از توسعه خط انتقال برق با همکاری ترکمنستان به افغانستان خبر داد.

عظیم اف اظهار داشت: کشور ازبکستان فصل جدیدی از روابط و همکاری با افغانستان را آغاز کرده است و امیدواریم شاهد رشد و شکوفایی بی‌سابقه در روابط و همکاری میان دو کشور دوست و برادر باشیم.