به گزارش افکارنیوز،

 روزنامه سعودی الشرق الاوسط از برکناری خبرنگار خود در عراق، به دلیل استناد به تصورات دروغ و آمار ساختگی در تنظیم یک گزارش، خبر داد.

این روزنامه سعودی روز یکشنبه و پس از انتشار تکذیبیه سازمان بهداشت جهانی، با اعتراف به وجود "اطلاعات غلط" در گزارش دروغین خود مربوط به "روابط غیرشرعی در کربلا"، مدعی شد که با توجه به ضرورت پایبندی به معیارهای حرفه‌ ای و اخلاقی، همکاری با دبیر خبر خود در بغداد را متوقف کرده است.

این نشریه وابسته به رژیم آل سعود، در واکنش به تکذیبیه سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد بر اساس اصول حرفه‌ای، گزارش منتشر شده در شماره امروز خود را تکذیب می کند.

الشرق الاوسط همچنین ادعا کرد همکاری با خبرنگار خود در بغداد و نویسنده گزارش ساختگی با ادعای استناد به آمار سازمان بهداشت جهانی را متوقف کرده است.

سازمان بهداشت جهانی ساعاتی پس از انتشار گزارش دروغین الشرق الاوسط، با تکذیب آمار مورد ادعا در این گزارش، شریک کردن این سازمان در تنظیم اخبار ساختگی را به شدت محکوم و منتشرکنندگان آن را به شکایت قضایی تهدید کرد.

 ستاد اطلاع‌رسانی جنگ عراق نیز یکشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد که در پی نشر اکاذیب و مطالب موهن در روزنامه الشرق الاوسط، تصمیم به اخراج خبرنگاران رسانه‌های مغرض و بیماردل از جبهه‌های نبرد با تروریسم در عراق گرفته است.

در این بیانیه آمده است: پس از توهین ها و اکاذیب نشریه الشرق الاوسط که با توهین به ارزش‌ها و عرف و آداب ملت عراق، به خیال خود می‌خواهد بر موفقیت‌های دولت و ملت عراق در تامین امنیت زیارت میلیونی اربعین و پیروزی‌ در عملیات موصل سرپوش بگذارد، بدین وسیله اعلام می دارد که تمامی خبرنگاران وابسته به رسانه های مغرض و بیماردل از محورهای عملیاتی اخراج می شوند و از حضور آنان در تمامی جبهه ها جلوگیری به عمل می آید و مسؤولان اطلاعات نظامی باید فورا اقدام لازم را در این خصوص معمول دارند.

دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری عراق با انتشار بیانیه ای توهین روزنامه سعودی الشرق الاوسط به زائران اربعین حسینی (ع) با انتشار خبر جعلی و کذب درباره روابط نامشروع در کربلای معلی را تقبیح کرد.

در این بیانیه نهاد ریاست جمهوری عراق اتخاذ تدابیر قانونی لازم برای حفاظت از منافع آن کشور و جلوگیری از تکرار چنین توهین هایی را از مقامات ذی ربط خواستار شد.

پایگاه اینترنتی السومریه نیوز عراق به نقل از این بیانیه، ارتباط ریاست جمهوری عراق با هر خبرنگار، کارمند و مشاور عراقی و غیر عراقی را که با این روزنامه همکاری می کند، تکذیب کرد.

این بیانیه ضمن تقبیح توهین روزنامه الشرق الاوسط به حاضران مراسم اربعین حسینی (ع) و شرافت زنان عراقی با شایعه پراکنی به نام سازمان های بین المللی، چنین توهین ها و ادعاهای واهی را خدمت به گروه های تروریستی دانست.