به گزارش افکارنیوز،

 «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در انتقاد از ترامپ گفت: دونالد ترامپ برای توصیه‌های وزارت خارجه آمریکا هیچ ارزشی قائل نیست و پیش از گفتگو با سران خارجی، با وزارت خارجه مشورت نمی‌کند.

این انتقاد در واکنش به تنش به وجود آمده میان آمریکا و چین به واسطه تماس های برقرار شده میان ترامپ و مقامات تایوان ایراد شده اند.

جان کری پس از گفتگوهای جنجال‌برانگیز دونالد ترامپ با برخی از سران خارجی، گفت: ترامپ و تیم او پیش از گفتگو با سران دیگر کشورها، با وزارت خارجه آمریکا تماس نمی‌گیرند.

وی در سخنان خود افزود: پیش از این گفتگوها هیچ تماسی با ما گرفته نشد و از ما نخواستند برای این گفتگوها دستور کار تعیین کنیم.

ترامپ روز جمعه با نقض سیاست 37 ساله واشنگتن مبنی بر عدم تماس مستقیم رؤسای‌ جمهور آمریکا با تایوان، با رئیس اجرایی این جزیره، تلفنی گفتگو کرد و اعتراض پکن را برانگیخت.

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا همچنین روز چهارشنبه با نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان در یک تماس تلفنی گفتگو کرد. این مسئله برای هند، رقیب اصلی پاکستان، ناخوشایند بود.

در همین حال، دولت «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهور ضد آمریکایی فیلیپین، روز جمعه اعلام کرد که ترامپ از وی دعوت کرده است تا سال آینده به آمریکا و کاخ سفید برود.